Президентът на Германия се включи в дискусията за проблемите с бежанците

Снимка: ЕПА/БГНЕС

И германският президент Йоахим Гаук се включи в дебата за необходимостта от нова интеграционна политика. На симпозиум в замъка "Белвю" на тема "Кои сме ние?" той говори за предизвикателствата, пред които се изправя цялото общество след поредицата от нападения върху центровете за временно настаняване на бежанци.

Според президента Гаук Германия все още е в началото на пътя за изграждане на едно ново интегрирано общество с много имигранти и бежанци.

Затова заиграването с потребности на бежанците е също толкова опасно, колкото и неговото ограничаване, смята той и допълни:

Конфликтите трябва да се говори открито, но да се решават по мирен начин. 

Федералният президент се обърна с категоричен тон към местните жители, които организират антибежански протести и нападения над центрове за настаняването им, но и към самите бежанци – да говорят открито за проблемите и да се опитат да намерят път към толерантност и хармония.

Гаук постави проблемите за интеграцията, общуването с бежанците и последствията от увеличаващата се имиграционна вълна във фокуса на тригодишната си дейност като държавен глава. Той призова за активизиране на цялото общество в търсене на най-адекватния отговор на изпълненото с ново съдържание понятие "ние, германците".

Според него обществото е достатъчно отговорно, за да може всеки да се чувства сигурен и да каже за Германия: "Това е моята страна".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47