Специалният фонд за финансиране на хуманитарните дейности на турска територия в помощ на бежанците беше създаден още през ноември, но досега чакаше подписите на правителствата, за да влезе в сила. До последно Италия отказваше да го одобри, като настояваше за намаляване на националните вноски от бюджетите. Затова проектите за интеграция на сирийците и иракчаните в Турция не можаха да започнат от 1 януари, както бе предвидено.
Идеята е кандидатите за убежище да получат по-добри условия на живот и да се откажат да бягат в ЕС през съседна Гърция.
В крайна сметка тази вечер беше постигнат компромис на ниво посланици и разпределението остава следното – 1 милиард евро ще дойде от еврофондовете, а 2 милиарда евро ще се съберат допълнително с вноски от 28-те държави като процент от брутния им национален доход. Така за България вноската е изчислена на 5,9 милиона евро, според съобщение на холандското ротационно председателство на Съвета. Те трябва да бъдат платени през тази и следващата финансова година.
Според споразумението извънредният разход няма да бъде счетен за нарушение на правилата за бюджетна дисциплина, които изискват до 3% дефицит.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..