Иран има намерение да закупи военна техника от Русия на стойност 8 милиарда долара, стана ясно по време на посещението на иранския военен министър Хосейн Дехгхан в Москва. Той бе приет лично от президента Владимир Путин.
Хосейн Дехгхан даде висока оценка на руското военното участие в кризата в Сирия, като заяви, че след влизането на руските военно-космически сили в конфликта се е променил паритетът на силите в полза на законните власти в Дамаск.
Според руския военен министър Сергей Шойгу и иранския му гост конфликтът в Сирия остава общото предизвикателство и заплаха пред развитието на обстановката в Близкия изток. Този въпрос може да се реши само с общото взаймодействие на Москва и Техеран, убедени са те.
Дехгхан пристигна на посещение в Москва само седмица след като в Техеран бе неговият руски колега Шойгу. Двамата подписаха междуправителствено споразумение за военно сътрудничество, което според тях открива пътя за общата борба на Техеран и Москва срещу международния тероризъм. Военните министри на двете страни са готови да засилят координацията помежду си по-широк кръг от въпроси, свързани с глобалните и регионални процеси.
Между Русия и Иран през последните два месеца се задълбочават политическите и икономическите отношения. За това говори и фактът, че Техеран проявява интерес да закупи от Москва военна техника на стойност 8 милиарда долара, докато Москва е готова от своя страна да отпусне заем от 3 милиарда долара за финансиране на общи руско-ирански проекти в сферата на икономиката и бизнеса. Москва приветства вдигането на режима на санкции срещу Техеран.
В интервю пред "Россия 24" иранският военен министър обяви, че страната му никога не се е занимавала с производството ядрени бойни глави и ракети, готови да носят ядрено оръжие. Според Дехгхан иранските балистични ракети са имали отбранителен, а не нападателен характер.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..