19-те министри на финансите от еврозоната се събират в Брюксел на извънредно заседание в опит да преодолеят различията около прилагането на програмата за реформи в Гърция. Срещата стана възможна, след като снощи парламентът в Атина гласува болезнени икономически мерки за съкращаване на държавните разходи.
Въпреки, че управляващата партия СИРИЗА прокара снощи законодателен пакет за повишаване на данъците, пенсионните и социалноосигурителни вноки, Гърция все още не е покрила критериите за следващ транш от спасителния си заем, според кредиторите й. Ако финансовите министри не гласуват на време плащането на парите, Гърция отново рискува неплатежоспособност в повторение на драмата от миналото лято с просрочване на вноската по дълга си към Европейската централна банка. Финансовата помощ по програмата общо размер до 86 милиарда евро бе кризисно договорена преди година при условие за мащабна трансформация а гръцка икономика и държавна администрация.
Според МВФ и редица страни начело с Германия обаче Атина изостава с мерките за икономии и няма да постигне заложената цел да спести през 2018г. от бюджета си сума равна на 3,5% от БВП. Поради недоверието кредиторите настояват гръцкото правителство да се съгласи на допълнителни мерки за орязване на разходите от 3 милиарда евро като резервна спирачка, която да се задейства автоматично. Ако премиерът Алексис Ципрас не се съгласи до юли, страната му няма да получи нужните 3 и половина милиарда за да погаси плащане по заемите си.
Източници от председателството на Еврогрупата предупредиха днес да не се очаква окончателно решение. Ще бъде обсъдено и обещанието, дадено на Ципрас, да се разсрочи обслужването на гръцкия дълг.
Гръцкият парламент одобри тази нощ спорната пенсионна и данъчна реформа, необходима, за да получи страната нови помощи от международните си кредитори. Новата серия реформи беше подкрепена от всички 153 депутати от управляващата коалиция, която включва..
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не..