Еврокомисията обеща на словашкия премиер Роберт Фицо до месец да разпространи технически насоки как регулаторните органи могат да глобяват производители, ако има различно качество на едни и същи марки стоки спрямо Западна Европа. Това стана на среща в Брюксел с председателя на Комисията Жан-Клод Юнкер.
Двойният стандарт в храните и препаратите е изключително сериозен политически проблем, заяви министър-председателят на Словакия Роберт Фицо и изрази задоволство, че Брюксел признава съществуването му:
Не говоря само от името на Словакия. Става дума за 65 милиона души в страните от Вишеградската четворка. За нас е недопустимо един и същи шоколад в Австрия да е с по-добро качество въпреки еднаквата цена. За някои въпросът може да изглежда смешен, но не и за хората които купуват консерва свинско, в която всъщност има пилешки остатъци. Как ще се почувствате, ако перилният препарат в съседната държава има 25% по-малко съдържание на активно вещество? Някои големи международни компании вече започнаха да променят поведението си и ако ЕК се присъедини към нашия натиск, убеден съм, че скоро повечето вредни практики ще изчезнат.
Жан-Клод Юнкер подчерта, че само националните органи за хранителен контрол имат правомощия, но обеща методология за откриване на дискриминационните практики. Шефът на ЕК допълни, че словаците не са втора категория граждани и всички в ЕС имат равни права и еднакво достойнство:
Нямаме време за губене. Ако предложим ново законодателство ще минат години, преди то да започне да действа, но дори ЕК да реши, че трябват нови закони, още през септември ще разпространим нови практически указания.
Европейският изследователски център трябва да предложи единни критерии за констатиране на нарушения на единния пазар, така че властите във всяка засегната страна да могат да глобяват производителите по сега действащите правила в ЕС.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..