Българските осмокласници са на последно място сред европейските страни по знания по гражданско образование, сочи международно изследване. Нашите ученици се нареждат на 16-о място в проучването, проведено сред деца от 21 държави.
В изследването са участвали 94 000 ученици, средно по 4000 от всяка държава. Те са решавали различни по трудност задачи в рамките на 45 минути. Светла Петрова от Центъра за оценяване в образованието даде пример с една от лесните задачи:
Министър в правителството на Ексландия (Ексландия това е измислена държава, която се използва за целите на изследването) бил хванат да шофира с превишена скорост. Той получил глоба, защото нарушил Закона за движение по пътищата. И въпросът е: защо министърът трябва да плати глобата? Учениците имат четири предварително дефинирани възможности за отговори, като само едната от тях е вярна.
Смисълът на задачата е, че законът трябва да се прилага еднакво за всички, което е фундаментална концепция за демокрацията, каза Светла Петрова.
Учениците са отговаряли на въпроси защо образованието се определя като човешко право, защо министърът трябва да плаща глобите си и защо е важно журналистите да могат свободно да съобщават новините. Най-големите заплахи за човечеството, според всички осмокласници, са замърсяването на околната среда и тероризмът.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..