Първите християни, идващи от САЩ, създават малка болница с отделение за жени и построяват сградата на Реформаторската протестантска църква 1931-а година. Повече от 120 националности живеят в Кувейт, сред тях преобладаващите са представители предимно на християните, мюсюлманите и будистите. Ето какво разказва преподобният Амануел Гариб:
В момента в Кувейт живеят 3 млн. жители, от които 2 милиона са чужденци, а от тях християните са половин милион, докато сред кувейтчаните има 150 християни. Мнозинството сред християните в Кувейт са филипинци, непалци, корейци, както и американци и англичани. Католиците в Кувейт са 3500, от православните в Кувейт живеят копти, гърци, арменци, както и частта от индийците които са част от ортодоксалната общност. Макар да сме от християнската протестанска църква в Кувейт, ние даваме подслон и посрещаме и представители на сирийските и индийските православни. Също така има и още няколко индийски православни общности, които тук в Евангелистката църква провеждат своите богослужения.
Кувейтското правителство е дало религиозна свобода на християните. Ние имаме право да внасяме свои богослужебни книги и библии за нуждите на общността ни. Ще ви кажа още че в Кувейт се намира библейското общество, което е най-голямото, и с най-дълга история в региона на Арабския залив. Ние внасяме библии на повече от 50 езика и съм сигурен, че имаме и библия на български език. Също така имаме и DVD и CD материали с християнски песнопения и химни. Като цяло най-много са коптите, идващи от Египет сред православните - приблизително 7000, следвани от гръкоговорящите, които са около 1000.
Преподобният Амануйл Гареб разказва и какви са неговите родители и от къде са:
Баща ми идва в Кувейт от Югоизточна Турция, където е бил роден като християнин, а майка ми е иракска християнка. Роден съм тук в Кувейт, когато е била създадена първата болница на американската мисия и съм гражданин на държавата Кувейт. Ние вече сме трето поколение християни живеещи в тази страната.
На въпрос как ще посрещнат Възкресение Христово, той отговори: Ние ще празнуваме Великден всичко заедно.Тук в нашия храм има Кувейтско християнско дружество за приятелство. Ние християните се молим за единство и мир на всички наши събратя.
Гареб обясни и какви отношения с представителите на ислямската общност в Кувейт:
В Кувейт имаме Ислямско-християнски съвет. Той се занимава с поддръжката на диалога на сътрудничество между двете религии. Този диалог е подкрепян от кувейтските власти. Те подсигуряват всички наши необходимости, дават и визи на различни пастори и свещеници които идват сред християнската общност в Кувейт.
В края на разговора ми с преподобния Амануел Гариб, които ръководи християнската протестантска община в Кувейт сити коментира близо тригодишната гражданска война в Сирия, където християните в Близкия изток постепенно изчезват вследствие на конфликта: Ние гледаме внимателно случващото се там и се интересуваме от ставащото в Ирак и Сирия, където християните не са малко. Молим се по време на службите ни за спиране на конфликтите и етническото противопоставяне, което прераства на моменти и в религиозна война за съжаление. Също така следим какво се случва и в Ливан. Ние се опитваме да помогнем на жертвите от тези държави. След освобождението на Ирак от режима на Саддам Хюсейн ние се събрахме в Близкоизточния съвет на християнските църкви и осигурихме средства за иракските християни, но също така помогнахме и на местното мюсюлманско население в Ирак, без да дискриминираме никого, защото става въпрос за наша съседна държава.