Това каза в предаването "12+3" по "Хоризонт" проф. Емилия Миланова, бивш подуправител на БНБ с ресор "Банков надзор". На въпрос дали това е работа на главния прокурор, тя каза:
У нас има абсурди след абсурди. Централната банка е независима институция. В закона изрично е написано, че тя не трябва да получава съвети от правителството и от други институции в държавата, но след като тя, по същество, не прави нищо, може би пък главният прокурор е напипал някаква такава област, в която може да предизвика Централната банка да направи нещо.
Фигурата "специален надзор", под която беше поставена КТБ на 27-и юли, е сбъркана от самото начало, категорична е Миланова. Тя посочи, че начинът на поставянето на Банката под такъв надзор е бил погрешен:
Специалният надзор е една оздравителна процедура, която се провежда за 2-3 дни. Най-много за една седмица. А вижте какво се случва! Вече 3 месеца не се прави нищо от гледна точка на оздравителната процедура, защото няма такава. А на края на тези 3 месеца тепърва ще се взема решение за ново удължаване. Как е възможно Управителният съвет, управителят, да не са прочели Закона за кредитните институции. Не можеш да поставиш една банка под специален надзор и да не знаеш какъв е нейният проблем. Не може в БНБ да не е останала някаква памет от момента, в който сме писали тези текстове за специалния надзор. Те прилягат повече за банка, която има капиталов проблем. А проблемът на КТБ не е капиталов, той е ликвиден. Как поставяш банката под специален надзор и не знаеш какво е финансовото ѝ състояние!? Напротив! БНБ много добре знае това състояние.
Проблемът на КТБ не е в капиталовата ѝ адекватност, категорична е Миланова. Според нея не одитори, а няколко екипа на "Банков надзор" е трябвало да оценят финансовото състояние на Банката.
Това е недопустимо! Не може толкова дълго време ти да оценяваш финансовото състояние. Не ти трябва да броиш питите с кашкавал, както се изрази омбудсманът. Трябва ти някаква приблизителна величина на това какъв капитал е необходим и каква ликвидна подкрепа е необходима.
Най-скъпият вариант е фалитът на Банката, категорична е Миланова, която препоръчва оздравителна програма.
Интервюто на Даниела Големинова с проф. Емилия Миланова можете да чуете от звуковия файл.Служебният премиер Георги Близнашки коментира, че банковата ни система е стабилна, но трябва да се намери решение за Корпоративна търговска банка, защото ако се допусне грешка, може да има дългосрочни последици. Служебният финансов министър Румен..
Повече от два часа продължи срещата за съдбата на КТБ, домакин на която беше главният прокурор Сотир Цацаров. Той покани финансови експерти, синдикалисти, работодатели. Президентът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев , участвал в разговорите,..