Това каза за "Хоризонт“ в предаването "12+3” председателят на Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ Валентин Вълчев навръх празника на миньорите:
Минните дружества изпитват големи затруднения, особено сега в новия регулаторен период. Тези, които дават въглища на топлофикациите и централите на местни въглища, с тази 5%-ова такса, сигурно, всичко ще бъде на гърба на българските миньори. Ако така продължава, не сте далече от истината, че наесен може да се очакват протести.
Той обясни, че през 2014-а в сравнение с 2013-а година има ръст в производството в минерално суровинната индустрия с 10%:
Но тази година чувствително паднаха цените с 30-35% на металите на борсата, което доведе до намаление с 8% на продадената продукция. Един път имаме увеличение с 10%, но имаме намаление на цените, което води и до спад на дружествата, работещите в този бранш.
Една от основните причини за несигурността в сектора са дълговете на 4-те централи от комплекса „Марица-Изток“, допълни Вълчев:
При годишен оборот от 560-580 млн. лева, да имаш да получаваш 350-370 млн. това е пагубно за това минно дружество. Ние неведнъж сме казвали, че това ще доведе до декапитализация на държавните мини, а оттам, може би, и спиране на самото производство заради липсата на инвестиции, ремонти и технически части.
Това е недопустимо в тези пазарни отношения. Не може мините да закупуват всичко на пазарни цени на свободен пазар, а цената на въглищата да бъде непазарна. Наистина „Мини Марица-изток“ са в много труден момент.
Той поясни, че е разговарял с министъра на енергетиката Теменужка Петкова и са уговорили следващите седмици да се направи браншови съвет специално за „Мини Марица-изток“:
Аз мисля, че това с намаляването на дивидента няма да доведе до съществени промени. Печалбата, която има в момента, е само на хартия. Когато нямаш средства за най-необходимите неща, когато нямаш средства за инвестиции в здравословни и безопасни условия на труд и се стига до там, че се прави компромис с тези условия на труд, мисля, че дивидентът е най-малкият проблем.
Това, което може да реши проблема, е едно мостово финансиране, за да могат да бъдат подготвени мините за следващия есенно-зимен период, макар че това вече е закъсняло. Другото, което ще помогне, е разплащането на НЕК с двете американски централи и респективно разплащането им с „Мини Марица-изток“. Това ще даде глътка въздух в следващите месеци и да бъде възстановено производството в реални обеми.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.