Репортаж на Николай Кръстев за предаването ''12+3''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
В Русия се променя културата на употреба на алкохол и все повече хора се ориентират към виното, въпреки че според последните резултати на руската статистка производството на водката продължава да нараства, но това не пречи една част от пазара и потребителите да се обръщат трайно към вината.
Хубаво вино в Русия можете да намерите в югоизточната част на страната в района на Фанагория, който е свързан с далечното ни минало, когато Хан Кубрат обединява прабългарите, северно от Кавказ и Черно море, по този начин създава могъщ племенен съюз.
В този район е и Таманският полуостров. Там работи Игор Чемериз, чиято фирма се занимава с отглеждането на грозде върху 7000 хектара, което се използва основно за производството на вино. Неговата компания е отворена да внася и вино от чужбина, за да задоволява нуждите на руския пазар. Той сподели:
В последно време руското правителство започна да подкрепя развитието на винопроизводството и всичко свързано със засаждането и грижата за гроздовите масиви, като ни подтикват към разширяването на площта, където да се отглежда тази култура, така че 80% от разходите за производството на вино се компенсира от държавата, а това към днешна дата е много голяма сума, което ни радва. Това подпомага и развива не само нашият сектор, но и фермерството. Сега субсидия получават не само големите предприятия, но и малките производители. Сега е много изгодно за фермерите да взимат земя под аренда, да отглеждат грозде.
Чемериз допълни:
Ние лично сме взели малък заем за нашата фирма, но не за винопроизводство, а по-скоро за модернизацията на предприятието, защото, ако не продължаваме да вървим напред и не прилагаме чуждестранните технологии, то ние ще тъпчем на едно място. Сега увеличаваме с всяка изминала година не само площта с грозде, но и качеството на продукцията.
В звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Николай Кръстев.