Омбудсманът е получила обещание, че ДДС върху дарените храни ще отпадне

Мая Манолова: Излишните храни - стотици хиляди тонове, ще стигнат до гладните хора

Снимка: БГНЕС

Омбудсманът Мая Манолова съобщи, че е получила обещание за законодателни промени, с които от началото на следващата година да отпадне Данък добавена стойност върху дарените храни:

Имам публично обещание от финансовия министър, че предложенията ще бъдат включени в предстоящата бюджетна процедура, което на практика ще направи дарителството ежедневна дейност. Излишните храни, които са стотици хиляди тонове, ще стигнат до гладните хора.

Манолова отчете първата година от работата си като обществен защитник. Тя коментира, че зад битката с "Топлофикация" стоят много интереси и пари и е трудно да се "отбележи точка" в полза на гражданите, но обеща да води битката до край. Омбудсманът отчете като най - трудна в защита на обществения интерес през тази една година  битката с "Топлофикация".

Общественият защитник ще предложи законодателни промени, касаещи дейността на частните съдебни изпълнители, колекторските фирми, фирмите за бързи кредити. През есента институцията на омбудсмана ще предложи и проектозакон за частния фалит и законодателни промени, които защитават потребителите в отношенията им с банките, съобщи още Манолова.  За една година институцията е помогнала на повече от 20 000 души

Мая Манолова заяви, че подема кампания и срещу екотаксите за автомобилите. 60 млн. лв. годишно потъват в частни фирми, без да е ясно за какво точно се харчат парите, съобщи общественият защитник.  Само допреди 4 години, екотаксата за автомобил е била в размер на 30 до 50 лв. и услугата е извършвана от 15 фирми, а сега сумите набъбват от 130 до 275 лв., в зависимост от годините на автомобила  и само няколко частни сдружения събират тези такси:

Вместо по сметка на държавата, отиват по сметка на две или три частни организации. При това, в закона съществува забрана за информация как се използват тези пари.

Законът постановява екотаксите да се събират за рециклиране и оползотворяване на негодните автомобили, но тази дейност, сама по себе си, е печеливша и не се нуждае от финансиране от страна на гражданите, твърди Манолова:

Ако аз искам да си предам  автомобила на фирма, която да го рециклира, самата фирма ми плаща, тоест, нищо не налага предварително при първа регистрация на автомобил да плащам за нещо, което е печеливша дейност на фирмите.

Омбудсманът настоява с промени в Закона за управление на отпадъците да разреши да се съобщава за какво се харчат парите от екотаксите, а наредбата да позволи по-категоричната намеса на държавата в пазара, така че размерът на таксите да падне.

.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!