Държавата, потребителите и производителите обсъждат на форум бъдещето на фермерските пазари

| обновено на 10.11.15 в 14:29
Снимка: БГНЕС

Ще могат ли потребителите да си купуват на повече места качествена храна директно от производителите? Този въпрос обсъждат днес представители на министерството на земеделието, неправителствени организации и земеделски производители.
 

Фермерски пазари съществуват едва в няколко града в страната. Те обаче са плод на съвместни усилия на неправителствени потребителски организации и производители. Общините и институциите все още са длъжни на потребителите, защото действащите уредби затрудняват достъпа на дребните производители до пазарите и те обикновено се доминират от прекупвачи. Как да сме сигурни, че на фермерския пазар си купуваме от истински производител, съветва Стоилко Апостолов от Фондация "Биоселена".

Най-важно е хората да питат, да искат документи. Всеки, който е на пазара, би трябвало да има документ за някаква регистрация, било като земеделски производител, било в Агенцията по храните. Това се доказва. Докато ние не започнем като потребители да се съмняваме, да искаме тази информация, ще има и такива, които ще ни лъжат.

Понеже производството е много малко, търсенето е голямо, за момента цените на фермерите им позволяват да се разхождат от Пловдив пътуват до Варна, Бургас, от Русе до Бургас. Аз си мисля, че в бъдеще трябва все повече да се набляга на местната храна.

Според Ралица Кисимова от Сдружение "Хранкооп" институциите трябва да изработят по-гъвкави правила, с които да поощряват малките производители:

Ние към момента работим много добре с общините по места, но на някои от тези места липсва достатъчно ясно разбиране за това какво са фермерските пазари защо са важни, защо са необходими, и какво е различното между тях и обичайните пазари, на които хората са свикнали. Би трябвало да има по-гъвкави правила за тези пазари, специфични изисквания за участниците в тях. Работим по въпроса и си мисля, че ще се случи скоро и това.

Най-често пазаруват от фермерски пазари хора, които много се интересуват от това какво употребяват, каза още Кисимова:

Често те са млади семейства с деца, но имаме и по-възрастни потребители. Нивото на доходите не е определящо, защото когато човек си дава сметка за качеството на храната и за това при кого отиват парите от портфейла му, тогава вече финансовите измерения са други.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" с убедетелна победа в Регенсбург, втори там са "Величие"

В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..

публикувано на 28.10.24 в 12:59

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53