Българинът от Париж - една история за рикша в града на любовта

Снимка: Ася Пенчева

Париж - градът на любовта и романтиката, е от онези места в света, на които нищо не изглежда странно и никой не е достатъчно ексцентричен. Ако в туристическите брошури неизменно присъстват Айфеловата кула, Лувъра, църквите "Нотр Дам" и "Сакре Кьор", хълмът Монматр и дори кабарето Мулен Руж, то това не е всичко, което трябва да се види в Париж. Едно кафе на малка уличка за час ще добави незабравим щрих към опознаването на този космополитен град. Особено ако на ъгъла млади музиканти свирят джаз или класически шансони.
За много от туристите, обаче от почти девет години насам първата асоциация с Париж е българинът с рикшата. Той е Тодор Пасев от Русе и вече 17 години не слиза от рикшата си. В този алтернативен транспортен бизнес българите не са един или двама, но началото е поставено от Тошко.
В момента, в който се качиш в рикшата му романтичното настроение изчезва и идва ред на адреналиновото усещане за скорост. Странното редуване на огромните булеварди с тесните пешеходни улички носи незабравимо преживяване, което на моменти дори граничи със страха в трафика.

Казва, че цените са му нормални и не "рекитира" клиентите си, както румънците. Споделя още, че в силните месеци печалбата може да стигне и до 500 евро. И това, като не вземаме предвид, че българите обикновено се возят без пари на рикшите в Париж.

Затова, ако туристическата агенция препоръчва разходка и отпуска два часа свободно време на клиентите си във френската столица, решението е в български ръце - преживяване, което ще ви спести дори настойчивите търговци на ключодържатели с Айфелови кулички.

В това се убеди и Ася Пенчева. Чуйте още за срещата ѝ с Тодор Пасев от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" с убедетелна победа в Регенсбург, втори там са "Величие"

В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..

публикувано на 28.10.24 в 12:59

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53