На повечето места имахме кампания тип флашмоб, изказа мнение пред БНР социологът Юлий Павлов.
„Не може да издигаш човек, който е тотално неизвестен за публиката и да го обявяваш през август. Няма как той да стане популярен за това време. При някои партии това показва неумение, при други е вечният оптимизъм „Ние сме много готини и кандидатът много си го харесваме, значи и избирателите ще го харесат. При големите партии обаче на много места причините бяха вътрешнопартийни проблеми“, коментира той.
„Колкото е по-малка една община, толкова по-малко общо имат местните партийни структури с националните идеологически постановки на партията. Това са родови, кланови образувания. Това обяснява защо на някои избори се стига до на пръв поглед абсурдни коалиции“, каза Павлов.
Според политолога Страхил Делийски модата на градските партии, които бяха в бума на корпоративизирането на местната власт, лека полека замря, като този тип интереси пробиват през структурите на националните партии:
„На местно равнище партиите почти не съществуват като реални политически субекти. Нямаме партийна система, нямаме партиен политически процес по места – това е много проблематично за българската демокрация".
„Новината на тези местни избори е, че нямаше новина, а трябваше да има. Усещането, че „не може повече така“ го има и е все по-силно. Това не доведе до висока избирателна активност. Моето очакване беше, че това „не може повече така“ ще произведе по-засилено политическо участие. Това не стана. Сякаш все още липсват алтернативни, смислени политически оферти, които да разкажат как може да станат нещата по-добре“, коментира Делийски.
Доц. Милена Стефанова – преподавател във Философския факултет, подчерта, че тези местни избори са преминали с много богата палитра от кандидати: "Тази година е внушителен броят регистрирани като кандидати – 36 хил. за съветници в цялата страна. Това означава, че хората осъзнават, че всъщност не е необходимо да бъдеш пасивен наблюдател или само да отидеш и да упражниш избирателното си право, а че трябва да се включиш и ти самият и по този начин да понесеш отговорност“.
Административният съд в Плевен назначи повторно броене на бюлетините в още 108 секции. Това стана по искане на местната коалиция "Ние, гражданите". До момента за втори път допълнително са били проверени резултатите в 60 секции. Какво показва броенето до момента поясни Николай Маринов: "Наши бюлетини прибавени към друга партия. Не ни..
Жалбата на Мая Манолова срещу изборните резултати в столицата ще бъде внесена днес в Общинската избирателна комисия, съобщиха от инициативния комитет, издигнал кандидатурата й. В жалбата са посочени доказателства за груби нарушения на изборните правила на местните избори за кмет в София. Мая Манолова ще направи изявление пред..
Общинската избирателна комисия в Дупница наложи глоба от 1000 лева на член на секционна комисия при балотажа миналата неделя, заснела вота си с мобилен телефон. Сигналът подали застъпници на една от партиите. Председателят на общинската избирателна комисия Мария Чомакова поясни: "Тя е член на СИК, която е заснела вота ви...
В Горна Оряховица БСП внесе жалба, с която настоява за касиране и на изборите за кмет на общината. Местната коалиция „БСП за България, АБВ, Движение 21” обжалва в съда и изборите за общински съветници. Жалбата е депозирана в Общинската избирателна комисия, която трябва да я придвижи в тридневен срок до Административния съд във Велико..
Със скандирания „Оставка“ десетки жители на община Борован протестираха пред сградата на местната управа в селото, където новоизбраният кмет Десислава Тодорова положи клетва. С десет гласа тя спечели балотажа срещу Иван Костовски от ГЕРБ. Тодорова беше издигната от местна коалиция на седем партии. Това е третият ѝ мандат начело на община Бор о..