10 октомври (петък), 19.00 часа
Зала „България“
П. Владигеров – Рапсодия Вардар
Морис Равел – Концерт за пиано в сол-мажор
Густав Холст – „Планетите“ ор. 32
С размах открива новия си концертен сезон Симфоничния оркестър на БНР. Програмата е ярка, богата, изключително органична. Творбите в нея са писани през първите 30 години на XX век и представят една мащабна картина на късния романтизъм, с проблясващи елементи от „новопристигналия“ в света на класическата музика джаз.
Сезонът, който е посветен на 80-годишнината на БНР, стартира с българска творба – Рапсодия Вардар от Панчо Владигеров. На пулта ще е главният диригент на радиооркестъра – Емил Табаков.
Изборът на солист за този първи концерт от сезона е брилянтен – Евгени Божанов, пианист със собствен стил, пианист, който увлича и не оставя никого безразличен. След спечелването на Втора награда на престижния конкурс „Кралица Елизабет“ в Брюксел през 2010, той е свирил вече два пъти като солист на радиооркестъра – и двата пъти с огромен успех. След като в началото на 2013 ни поднесе своята интерпретация на романтичния клавирен концерт на Едвард Григ, сега Евгени Божанов е избрал музиката на Морис Равел. В Концерта в сол-мажор има много джаз, много от ритъма на новата музика, която тогава – през 30-те години на 20 век – звучи в Париж и Ню Йорк. Равел е един от големите майстори на оркестрацията и в клавирния си концерт създава една многоцветна картина, на фона на която клавирната партия покорява с непосредствената си виртуозност. Свежи и хитроумни решения при боравенето с инструментите, глисанди и неочаквани „обаждания“ добавят колорит в концерта, който първоначално е трябвало д а се нарича Дивертименто. Творбата е изпълнена с живот, устрем и блясък, минава сякаш на един дъх. Отлична територия за ярката индивидуалност на Евгени Божанов.
Финалът е за фантастичните седем „Планети“ на Густав Холст. И докато една от темите за концерта си за пиано в сол-мажор французинът (с швейцарска, и испански корени) Морис Равел пише във влака, пътувайки от Лондон за Оксфорд, идеята за тази астрологична епопея се появява при Холст (който въпреки немско звучащото си име, е британец) по време на почивка на Майорка. Премиерата на „Планетите“ е през 1918 година, но едва през 1920 Лондонския симфоничен оркестър ги изпълнява и седемте на един концерт. Сюитата, представяща планетите от Слънчевата система (без Земята) е за голям състав на симфоничния оркестър, има и дамски хор (с диригент Драгомир Йосифов), изключително трудна е – за всички оркестранти и за диригента. С този амбициозен старт радиооркестърът дава заявка за още един силен сезон, в който предизвикателствата за състава ще бъдат неизменна част от репертоарната политика.
Оригинална програма с подбрани творби ще представят Радиосимфониците в концерта си на 9 декември в зала „България“. Зад диригентския пулт този път ще застане младият диригент Мартин Георгиев. Заедно с емблематичния радиооркестър той ще представи своя Симфоничен триптих №2 "Морски песни". За първи път в концерта ще прозвучи "Морска песен" III,..
На 25 ноември от 19 часа в зала „България“ Симфоничният оркестър на БНР ще представи Симфония №5 на Густав Малер - е дна от великите симфонии на композитора, в която се преплитат човешките чувства и преживявания. Прочутото Adagietto (четвъртата част от симфонията), за което се говори, че е написано от Малер като музикално признание за..
Цветна и вълнуваща програма ще представи Симфоничният оркестър на БНР в следващия си концерт на 21 октомври в зала „България“ от 19.00 часа. Публиката ще чуе за първи път „Tres movimentos concertantes” от Даниел Бинели – съвременен аржентински композитор, аранжор, майстор на бандонеона и широко признат като най-добрият интерпретатор на..
На 30 октомври от 19:00 часа в зала „България“ Симфоничният оркестър на БНР продължава с концерт от Абонаментен цикъл “Христо Ботев“ под палката на Константин Илиевски, диригент на Словашкия радиооркестър. Те ще изпълнят Концерт за орган, тимпани и струнни от Франсис Пуленк – един от най-красивите органови концерти, произведение, поръчано от..
"Щастливи сме, че ситуацията ни позволява да открием концертния си сезон и се надяваме, че ще можем да го завършим благополучно. Задачата ни никога не е лесна – сезонът да е съдържателен и да не е банален, да избегнем щампите и да заинтересуваме публиката, да изпълняваме нова музика, но не само да не се повтаряме, но и да не се стремим да сме..
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..