Музикалната култура на забързания ни живот в съвременен свят продължава да поддържа интереса към музиката на Бароковата епоха. Тя е винаги разпознаваема и се отличава с уникалната си грация и стил.
На 21 декември от 19.00 часа в Първо студио на БНР канадският бас Дейвид Маккюн и българският лютнист Явор Генов ще представят проект „Et in terra pax” – музика от Късния ренесанс и Барока. В изпълнение на глас и теорба ще прозвучат творби от Хенри Пърсел, Й.С. Бах, Никола Хотман, Клаудио Монтеверди, Джовани Капсбергер, Стефано Ланди, Робер дьо Визе, Лодовико Виадана и Тарквинио Мерула.
Ето какво споделя Явор Генов: „Настоящата програма по особен начин дава среща на разнопосочни лъчи, които до голяма степен оформят облика на музиката от европейското Ново време. Те се пресичат в необичайния репертоар за соло бас с басо континуо, едновременно сакрален и светски, водещ от Италия към Англия, и неразривно свързан с онази музикална мисловност, дала живот на явлението, наречено много по-късно музикален барок“.
Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР и в мрежата на Ивентим.
Явор Генов е лютнист и басо-континуо изпълнител. Учи лютневи инструменти и басо-континуо при Якоб Линдберг.
Неговите четири солистични диска „Hans Neusidler – lute music” (2022), “Orpheus Anglorum” (2018), “Zamboni – lute music” (2014) и “Kapsberger – Libro primo di lauto”, публукивани от нидерландския лейбъл Brilliant Classics, получават висока оценка от международната критика.
Свири с музиканти като Ема Къркби, Нуриа Риал, Андрю Лоуранс-Кинг, Ларс Улрик Мортенсен, Теодор Курендзис. Като басо-континуо музикант свири в съставите на ансамбли и оркестри като EUBO, Cordevento, MusicAeterna, Valetta International Baroque Ensemble и др., с които концертира на някои от най-значимите подиуми и фестивали в Европа.
Работи още и като музиколог в областта на Ренесансовия лютнев репертоар и Латинската монодия, на които посвещава две книги и редица публикации.
Дейвид Макkюн /бас/ е роден в Едмънтън (Канада), но по настоящем живее във Варна.
Неговият репертоар се простира от Ранния барок до най-новата съвременна музика. Бил е част от професионалните ансамбли Pro Coro (Канада), Roomful of Teeth (САЩ), Cappella Amsterdam (Холандия), Vocal Аrt (Норвегия) и др.
Той е част от Норвежкия хор на солистите (Det Norske Solistkor) с диригент Грете Педерсен.
През 2022 г. участва в турнето на Cappella Amsterdam в Холандия, Франция и Германия с произведението "Матеус Пасион" и "Меса в си минор" от Й.С. Бах, както и в "Магнификат" от К.П.Е. Бах заедно с Норвежкия хор на солистите и Финландския бароков оркестър.
На 6 декември от 19 часа в зала „България“ за първи път на българска сцена ще се реализира един нетрадиционен концерт на Симфоничния оркестър на БНР с участието на Тина Осара, която ще рисува на сцената (live painting act), докато звучи музиката от балета „Ромео и Жулиета“ от Сергей Прокофиев . Сергей Прокофиев е гениален композитор и..
Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов започва нов цикъл от концерти, посветени на авторската музика на композитори от различни поколения, творили във фолклорния жанр. В първото издание на „Из дневниците на твореца“ радиосъставът ще представи инструментални композиции на трима изтъкнати автори - Генчо Генчев..
Александър и Константин Владигерови са известни български музиканти, които успешно прославят изкуството си у нас и в чужбина. Освен, че са блестящи инструменталисти (Александър свири на тромпет и флюгелхорн, Константин на пиано, кларинет и бас кларинет), те са композитори и аранжори. Родени са в София, в дома на изтъкнатия диригент и..
С творбата Епизоди за четири групи тембри от забележителния ни композитор Иван Спасов Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще открие следващата си концертна програма на 22 ноември от 19 часа в зала „България“. За личността и твореца Иван Спасов може да се говори много, но най-важното е, че е един от..
Българското национално радио обявява началото на онлайн прослушване за деца- инструменталисти, които да бъдат допуснати до звукозаписи в Първо студио на БНР за участие в международния конкурс „Концертино Прага 2025“. Всяка година продуцентите от „Музикална продукция и състави“ дават възможност на избрани таланти да реализират безплатно свои..
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..