Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рахманинов 150 – голяма годишнина с Радиосимфониците, Марк Кадин и Андрей Гугнин

На 31 март, в навечерието на рождения ден на Сергей Рахманинов, Симфоничният оркестър на БНР с главен диригент Марк Кадин ще отбележат 150-годишнината на великия композитор, чийто юбилей широко се чества в целия свят. Концертът на Радиосимфониците бе избран от европейски експерти за престижната селекция Premium Concerts, която включва транслиране на ексклузивни събития от водещи световни оркестри. Солист в концерта ще бъде изключителният пианист Андрей Гугнин, който за първи път ще свири пред българската публика.

Концертът ще започне с първото оркестрово издание на Рахманиновата партитура - фантазия за оркестър "Скалата", ще продължи с Рапсодия върху темата на Паганини за пиано и оркестър и абсолютния шедьовър - Симфонични танци, написан в края на живота на композитора. Събитието ще се състои в зала "България".

Сергей Рахманинов


Имената на много големи руски писатели и композитори са свързани с историята на написването на първата публикувана мащабна оркестрова творба (без пиано) на Сергей Рахманинов - Симфоничната фантазия "Скалата" (1893). За широката публика Рахманинов казва, че се е вдъхновил от едноименната поема на поета Михаил Лермонтов. Но пред приятелите си признава, че в основата на творбата е разказът на Антон Чехов „По пътя“ – красива, поетична и тъжна история за несъстояла се любов. Рахманинов посвещава симфоничната фантазия на Николай Римски - Корсаков. Представя готовата партитура по време на музикална вечер в дома на друг голям композитор – Сергей Танеев. Там е и Чайковски и той е толкова впечатлен от творбата, че му предлага тя да бъде изпълнявана в концертите от предстоящото му европейско турне. За съжаление, Чайковски скоро умира и турнето така и не се осъществява. Премиерата на „Скалата“ е в Москва през март 1894.

В историята на клавирното изкуство Рапсодия върху темата на Паганини е уникално произведение. Рахманинов преоткрива този жанр, до голяма степен под влиянието на Рапсодия в синьо от Гершуин, на чиято премиера присъства (1924). 10 години по-късно той създава своята Рапсодия и става невероятно известен, надминавайки по популярност своя първоизточник - 24-ия каприз за цигулка на Паганини, по чиято тема е написан. Рахманинов избира формата на вариациите, майсторски смесва жанрове, стилове, епохи, изразителна символика и колоритна театралност. Неслучайно Рапсодия на тема от Паганини се сравнява с увлекателно пътешествие, изпълнено с ярки събития и двусмислен край, чийто смисъл вероятно ще бъде различен за всеки.

Симфонични танци, написан в края на живота на композитора за необичайно кратко време. Много автобиографични елементи има в тази творба, която се оказва последната за Рахманинов, в нея сякаш е събран целият живот с неговите драми, моменти на носталгия и меланхолия, любов и разочарования, светлини и сенки и един туптящ постоянен ритъм. Дори и първоначалните заглавия на трите части Ден, Здрач и Полунощ говорят не толкова за елементите от един ден, колкото за стадиите на живота. Посвещава ги на прочутата Филаделфийска филхармония и на нейния диригент Юджийн Орманди – филхармония, с която Рахманинов често е свирил като солист и от която винаги се е възхищавал. Премиерата е на 3 януари 1941 именно във Филаделфия.

Андрей Гугнин


Андрей Гугнин печели широко международно признание след триумфална победа в Международния клавирен конкурс в Сидни, Австралия (Първа награда и 4 Специални награди 2016), в Международния конкурс "Джина Бахауер" в Солт Лейк Сити, САЩ (Златен медал и Награда на публиката 2014). Лауреат е и на Международния конкурс „Лудвиг ван Бетовен“ във Виена, Австрия (2013) и на Конкурса „С. Станчич“ в Загреб, Хърватска (2011). Андрей завършва Московската консерватория и следдипломна квалификация в класа на проф. Вера Горностаева. По различно време негови учители са били Наталия Смирнова, Олга Мечетина, професорите Валерий Кастелски, Лев Наумов. Концертирал е в повече от 30 страни. Пианистът свири на престижни сцени като "Карнеги Хол", Златната зала на "Музикферайн", Кралската фестивална зала в Лондон, Виктория Хол в Женева, Операта в Сидни, Концертна зала Лувър, Национална концертна зала на Мадрид, Метрополитен театър в Токио и други.

Андрей е участник в престижни международни фестивали: Вербие (Швейцария), Фестивал на Фредерик Шопен, фестивали в Рур (Германия), Малта, Абърдийн (Шотландия), Дубровник (Хърватия), Музикален Олимп, Охридско лято (Македония) и много други. Изпълненията на артиста са излъчвани по телевизията и радиото в Русия, Холандия, Хърватия, Австрия, Швейцария, Австралия и САЩ. Андрей е свирил с Лондонския филхармоничен оркестър, Датския национален симфоничен оркестър, Филхармоничния оркестър на Нагоя, Държавния академичен симфоничен оркестър на Русия, с оркестрите на Нидерландия, Юта, Сидни, Симфоничните оркестри на Западна Австралия, Южнобохемска и Литовска филхармонии, Залцбургската камерата, Женевския камерен оркестър, Йерусалимската камерата и др. Андрей си сътрудничи с международните лейбъли Hyperion, Atoll Records и Delos.

Билети в Рекламно-информационния център на БНР (София, бул. "Драган Цанков" №4), на касата в зала "България" и в мрежата на Eventim.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радиосимфониците с нетрадиционен концерт на 6 декември

На 6 декември   от 19 часа в зала „България“  за първи път на българска сцена ще се реализира един нетрадиционен концерт на  Симфоничния оркестър на БНР  с участието на Тина Осара, която ще рисува на сцената (live painting act), докато звучи музиката от балета  „Ромео и Жулиета“  от  Сергей Прокофиев . Сергей Прокофиев е гениален композитор и..

публикувано на 22.11.24 в 10:12

Оркестърът за народна музика на БНР представя музиката на композиторите Генчо Генчев, Костадин Генчев и Стоян Пауров

Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов започва нов цикъл от концерти, посветени на авторската музика на композитори от различни поколения, творили във фолклорния жанр. В първото издание на „Из дневниците на твореца“ радиосъставът ще представи инструментални композиции на трима изтъкнати автори - Генчо Генчев..

публикувано на 19.11.24 в 16:29

Есенни джаз скици в Първо студио на БНР

Александър и Константин Владигерови са известни български музиканти, които успешно прославят изкуството си у нас и в чужбина. Освен, че са блестящи инструменталисти (Александър свири на тромпет и флюгелхорн, Константин на пиано, кларинет и бас кларинет), те са композитори и аранжори. Родени са в София, в дома на изтъкнатия диригент и..

публикувано на 18.11.24 в 17:42

Виолончелистът Христо Танев ще бъде солист в концерта на Радиосимфониците

С творбата Епизоди за четири групи тембри от забележителния ни композитор Иван Спасов Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще открие следващата си концертна програма на 22 ноември от 19 часа в зала „България“. За личността и твореца Иван Спасов може да се говори много, но най-важното е, че е един от..

публикувано на 14.11.24 в 17:44

БНР обявява онлайн прослушване за талантливи деца

Българското национално радио обявява началото на онлайн прослушване за деца- инструменталисти, които да бъдат допуснати до звукозаписи в Първо студио на БНР за участие в международния конкурс „Концертино Прага 2025“.  Всяка година продуцентите от „Музикална продукция и състави“ дават възможност на избрани таланти да реализират безплатно свои..

публикувано на 06.11.24 в 13:26