Смесеният хор на Българското национално радио открива своя нов творчески сезон с авторски концерт на проф. Нева Кръстева.
Концертът под диригентството на Любомира Александрова ще бъде на 7 ноември в концертната зала на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ (бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ №94).
Програмата включва Victimae paschali laudes за орган, Отче наш от Литургия на Св. Йоан Златоуст за глас и орган, In memorias exire за пиано, орган и ударни и Реквием за Обретенов за солисти, смесен хор и орган.
Солисти ще бъдат Криста Петкова (мецосопран), Божидар Василев (баритон), Дона Стоянова (сопран), Проф. Нева Кръстева (орган), Проф. Маргарита Кръстева (пиано), както и студентите Радост Ценова и Марин Тотев от класа по ударни инструменти на доц. д-р Мирослав Димов.
Ето какво споделя авторът за своите композиции:
„Музиката, създадена по текста на Requiem и най-често написана в късен период от творчеството на композиторите, винаги свидетелства за експресивно трагично светоусещане, но и за изключителна прецизност в избора на средствата за въздействие.
Хорът на БНР под ръководството на Любомира Александрова си постави за цел да изпълни всички български реквиеми; след внушителните хорово-оркестрови творби от Емил Табаков и Велислав Заимов следва Реквиемът за Обретенов за хор и орган от Нева Кръстева… Реквиемът се изпълнява за първи път на органа в зала „България“ под палката на Георги Робев, Българската хорова капела „Св. Обретенов“ и Нева Кръстева през 1999 г. по повод на 50-годишния юбилей на хора. Сега ще прозвучи в нова редакция. В концерта ще чуем органа и като ансамблов инструмент: Victimae paschali laudes за соло орган е хорална фантазия, написана по средновековната секвенция Да хвалим пасхалната жертва, изпълнявана на Великден… Отче наш по напев от Златоустовата литургия за глас и орган е прекрасен пример за православна монодия, която мелодически осмисля всяка дума от молитвата, която самият Христос дава на своите ученици… In memorias exire за пиано, орган и ударни е написано през 1997г. в памет на проф. Люба Обретенова.“
Нева Кръстева е концертиращ органист, композитор и музиколог, доктор, професор по контрапункт, фуга и орган в Националната музикална академия в София. Завършва два факултета на Консерватория „Чайковски“ в Москва, като се дипломира с тема по ренесансова музика при проф. Юрий Холопов и орган при проф. Леонид Ройзман.
Специализира при проф. Иржи Райнбергер в Прага и Цюрих, участва в класове по композиция на Лютославски и създава първия клас по орган в България.
Пише творби за соло и ансамбли с орган върху духовни текстове, изпълнява интеграл от творбите на Бах (в рамките на три сезона в Зала „България“) и концертира в течение на десетилетия в страни от Европа, Азия и Америка. Автор на три тома на „Музикално-теоретични изследвания“ и множество студии в областта на музикалната херменевтика, литературата и философията.
Носител е на орден „Кирил и Методий“ с огърлие, Кристална лира и награда за композиция на СБК.
Маргарита Кръстева е професор д-р към НМА „Проф. П. Владигеров“, дългогодишен преподавател по пиано и чембало. Възпитаник на Московската консерватория „Чайковски“, която завършва с отличие при проф. Оборин, проф. Милщейн и проф. Ройзман. Носител е на международни награди на конкурсите за пианисти „Бузони“ и „Виоти“.
Божидар Василев е лауреат на Първа награда от Международния конкурс „Млади музикални дарования“ – София. Изявява се на различни сцени в България и Европа с различни оперни продукции и участия в кантатно-ораториални творби. Репертоарът му включва роли от опери на Монтеверди, Пърсел, Моцарт, Росини, Доницети, Верди, Пучини, Бизе, Чайковски, Бритън, както и кантатно-ораториална и камерна музика от различни автори.
Криста Петкова е носител на редица национални и международни конкурси по виола, между които: „Светослав Обретенов“, Провадия, “Međunarodno takmicenje gudača Niš”, Ниш и др. Гастролира като част от съставите на различни оркестри в Германия, Франция, Испания, Белгия, Италия и др. Като оперна певица солира из България с оркестрите: Академичен симфоничен оркестър към НМА, София, Симфониета София; Симфониета Враца; камерен оркестър „Дианополис“ и др. Дебютира с премиерата на оперния спектакъл „Сватбата на Фигаро“ от В. А. Моцарт в ролята на Керубино в МДТ „К. Кисимов“, Велико Търново.
Българското сопрано, живописец и скулптор, Дона Стоянова в родена в Добрич, където учи в езикова гимназия „Гео Милев“. Завършва Националната художествена академия със специалност „Скулптура“ при проф. Ангел Станев, а през 2012 получава научна степен „Доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства“. Дона Стоянова има многобройни участия в национални и регионални изложби и в различни събития като певица.
Билети в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4), в мрежата на Ивентим и на място в деня на концерта.
Проектът „Биг бенд джаз академия“ е с почти 10-годишна история. Създаден е от диригента на Биг бенда на БНР Антони Дончев и продуцента Мая Райкова . Има мисията и сериозната отговорност да се подкрепят новите поколения автори, певци, инструменталисти. Идеята е в ежегодни концерти да се представя новата генерация в джаза. Вече няколко години..
Заповядайте на втория концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР на 15 януари от 19.30 часа в Първо студио на БНР с гост-диригент Константин Добройков . Програмата ще започне с Токата от Димитър Ненов (оркестрация Лазар Николов). Можем в началото да направим своеобразен мост между откриващата и финалната творба с думите на..
На 5 февруари от 19 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта „ Петолиния и вдъхновения“ – проект на композитора Костадин Генчев , който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Вдъхновен от идеята за диалог между двете традиции, Генчев създава музикална тъкан, в която контрастни, но естествено..
Българското национално радио обявява началото на онлайн прослушване за деца-инструменталисти, които да бъдат допуснати до звукозаписи в Първо студио на БНР за участие в международния конкурс „Концертино Прага 2025“. Всяка година продуцентите от „Музикална продукция и състави“ дават възможност на избрани таланти да реализират безплатно свои..
„Коледа, Коледа...“ е празничен концерт, с който Биг бендът на БНР и диригентът Антони Дончев ще зарадват своите почитатели преди най- светлите празници. Малките и талантливи певци от ВГ „Радиодеца“ и диригентът Илина Тодорова са подготвили свои изненади - любими коледни песни: „Вятърът снежинки гони“ по музика на Христо Недялков, „Must Be..
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..