Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Извеждането на децата от институциите започна преди 5 години, посочи министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова:
105 млн. лева по ОП "Регионално развитие“ са инвестирани в изграждането на 132 центъра от смесен тип и 26 защитени жилища. На територията на цялата страна децата с увреждания ще получат по-добра грижа в такъв тип центрове, където живеят по-малък брой деца с много повече грижа за тях, в по-близка до семейната среда. Така те ще бъдат социализирани наравно с останалите деца от кварталите на градовете, в които са разположени тези центрове.
Този проект е най-мащабният в цялата страна, заяви още Павлова:
Той е на сума от почти 10 млн. и включва 16 сгради, от които 13 са от такъв тип центрове, а 3 са жилища. През тази година очакваме да се довършат и останалите 42 центъра.
До края на годината ще бъдат затворени всички домове за деца с увреждания, посочи вицепремиерът и и министър труда и социалната политика Ивайло Калфин:
Около 100 са центровете и продължават да се откриват нови. До края на годината ще бъдат 150. За да продължим с деинституционализацията на децата и по-нататък, това означава до края на 2015 година всички деца да са настанени в центрове от семеен тип или в приемни семейства. След това ще продължим с домовете за деца, лишени от родителски грижи.
Столичната община е първата община, която е започнала закриването на домовете от стар тип. Засега са закрити 3, съобщи кметът Йорданка Фандъкова:
С построяването на центрове за настаняване от семеен тип, ще успеем да закрием и останалите 4 центъра.