Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
След като вчера бе внесен в деловодството на Народното събрание, днес депутатите от ДПС представиха своя законопроект, целящ изсветляването на медийната собственост. Чрез промени в Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения се въвежда задължение да бъдат обявявани собствениците на медиите - печатни, онлайн и електронни, както и да бъдат декларирани всички източници на финансиране. Хамид Хамид, който е един от вносителите, обясни:
Имаме предвид непазарното финансиране - тоест цялото това финансиран , което идва и извън рекламите, отвъд формалното финансиране. Тъй като, ако рекламните договори имат фактура - там контролните функции са на НАП, там за нас всичко е ясно, но в обществото стои въпросът как, откъде и защо различни медии получават средства и срещу какво.
На въпрос защо сега ДПС предлага този законопроект друг от вносителите - Велислава Кръстева, отговори:
Явно му е дошло времето, тъй като темата за собствеността на медиите - за това кой говори, за това у кого е собствеността както на медиите, така и на разпространителските мрежи, не е тема от днес. Аз дори очаквах да получим подкрепа именно от тези организации, които от години настояват да бъдат предприети законови действия в посока, която би осветлила именно собствениците на медиите, действителните собственици.
БСП пък внесе предложение за решение да бъде създадена временна парламентарна анкетна комисия за проучване дейността и сигурността на Българската акцизна централизирана информационна система - БАЦИС, в Агенция "Митници". Предложението предвижда в комисията да участват на паритетен принцип по двама представители от всяка парламентарна група, а поводът е доклад на ДАНС за проблеми във функционирането на системата, който стана причина през януари в парламента да бъдат изслушани главният прокурор, министърът на финансите и директорът на Агенция "Митници". Драгомир Стойнев обясни:
Това изслушване не преодоля нито една от тези сериозни негативни оценки, които са в доклада на ДАНС. Тоест ние искаме разследване, защото ние сме притеснени за приходите в държавния бюджет.
Повече по по двете теми ще научите от звуковия файл.