Европейската сметна палата определя като неефективни контролните системи в селското ни стопанство. Констатацията фигурира в годишния доклад на палатата. Според българския представител в нея Надежда Сандолова на България на практика може да й се наложи да връща пари, дадени за преки плащания през 2007 г.
От Европейската сметна палата констатират съществени слабости във функционирането на системата ИСАК и по-конкретно в идентификацията на земеделските парцели и проверките за кои от тях наистина се полагат преки плащания.
Одитори на палатата са извършили целева проверка у нас. Инспектирали са 34 парцела, за които са получени субсидии, и са установили, че 12 от тях са необработваеми земи, покрити с храсти и дървета. Наред с извършените плащания за земи, за които не се полагат такива, от палатата са установили още случаи на прехвърляне на земи от една категория в друга, за да се получат субсидии за тях и надписване на площи.
Българският представител в Европейската сметна палата Надежда Сандолова определи всичко това като сериозни слабости във функционирането на контролната система и допусна възможността на България да й се наложи да връща част от неправомерно дадените преки плащания за площ. Сандолова съобщи, че още тази вечер заминава за България, където утре ще има среща и в парламента, за да запознае депутатите със ситуацията. Според нея все пак има основания за известен оптимизъм, защото напоследък голяма част от нередностите са били установени от българските контролни органи и те дори са предприели мерки за компенсиране или изземане на надплатените суми.
България за първи път е обект на такава проверка на селскостопанските плащания като страна-членка. Тя обхваща първата година след присъединяването ни – 2007 г. Проверена е била и Румъния, където също са установени нередности.
Отделно от това, в доклада на сметната палата е записано, че слабостите в управлението и контрола на парите по ФАР остават, въпреки плановете за действие и предприетите мерки.