Европейският парламент гласува и с голямо мнозинство одобри следващия състав на Европейската комисия. Комисията бе приета с 488 гласа "за", 237 "против" и 72 въздържали се. Мнозинството беше осигурено от трите големи групи в Европарламента - ЕНП, социалистите и либералите.
Председателят на парламента Йежи Бузек поздрави новата комисия след гласуването.
"Бих искал горещо да поздравя новоизбраната комисия, председателя Барозу и всички вас. Поздравявам ви! Предстои ни много работа. Изправени сме пред високите очаквания на съгражданите ни. Сега е времето за действия и резултати", подчерта Бузек.
На пресконференция в Страсбург, след като новата ЕК бе одобрена от Европейския парламент, председателят на комисията Жозе Мануел Барозу говори за връзките между европейските институции.
"Решен съм да направя специалните отношения между двете институции реалност. Посочвал съм го като част от моите ръководни принципи, направих го и по време на преговорите за новото рамково споразумение. Сега трябва да превърнем тази институционална сила в политическо влияние. Това е важното сега. Не само през цялото време да обсъждаме институциите, но и да накараме тези институции да работят за общото благо на всички европейци", подчерта Барозу.
Преди началото на гласуването председателят на Европейската комисия изтъкна колко важно е Европа "да говори на един глас" и икономическите й политики да бъдат по-добре съгласувани.
"Питаме се дали ЕС има нужната тежест пред света - все още не. Европа има тази тежест, когато говори със силен и обединен глас", каза той в Страсбург.
Председателят на ЕК защити също единната европейска валута, чийто разменен курс в последните дни регистрира рязък спад поради обезпокоителното състояние на няколко страни от еврозоната начело с Гърция.
За втори път страната ни има еврокомисар. Кристалина Георгиева наследява Меглена Кунева, но с ресор "Международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи”. Българският еврокомисар съобщи за първите предложения, които ще направи в поверения й ресор.
"Ще направя предложения за това какви действия трябва да предприеме в Хаити, включително за допълнителна помощ, която да помогне с най-критичните две неща: подслон и медицинска помощ. След съвещанието на 22 -ри на министрите на външните работи, веднага след това ще пътувам за Хаити. Ние трябва да се договорим за това как, когато отида там, това да е най-полезно, но мога отсега да кажа, че в края на месеца ще бъда там", посочи Георгиева.