Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руската армия обяви безпокойство от американската противоракетна отбрана

Началникът на Генералния щаб на руската армия Николай Макаров изрази безпокойство от плановете за разширяване на противоракетната отбрана на САЩ в Източна Европа. Макаров подчерта, че плановете на Вашингтон са обявени в момент, в който Русия изтегля своите военни сили и техника от Калинградска област. В периода 2008-2009 г. от района са изтеглени 600 танка, 500 бронетранспортьора и близо 600 друг вид тежко въоръжение. По думите на Макаров Калинградска област е демилитаризирана и в момента разполага само с въоръжение, необходимо за поддръжка на боеспособността на Балтийския флот.

Началникът на руския Генерален щаб подчерта, че при тези обстоятелства позицията на Москва към разширяването на американската противоракетна отбрана може да бъде само отрицателна.

Агенцията припомня, че в неделя българският премиер Бойко Борисов е съобщил, че Вашингтон води преговори с българското правителство за разполагане на елементи от новата система за противоракетна отбрана на САЩ на територията на България. Румъния също съобщи за подобни планове на нейна територия.

По публикацията работи: РИА "Новости"

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна