Земеделците, които подават заявления за европейски субсидии, вече имат възможност да измерват обработваемите си площи с GPS-устройство. Така очертаването на земите става по-бързо, избягват се грешките и се свежда до минимум опасността от неволно застъпване на площи, заради което стопаните по-късно търпят санкции.
Очертаването на площите с GPS ще се прави и в случаите, когато земеделците не могат да разпознаят парцелите си на ортофото картите в общинските служби по земеделие. За извършването на такива замервания фонд "Земеделие" е предоставил 50 GPS-устройства, които се ползват безплатно от желаещите. Освен това големите зърнопроизводители имат и собствени устройства, защото те гарантират точно очертаване.
При традиционните методи на очертаване се е случвало човек сам да се застъпи със себе си, обясни зърнопроизводителят от Ловешко Димитър Мачуганов.
Застъпването на площи е един от най-честите проблеми при заявление за подпомагане, това е и една от причините за глоби. За 15 минути пред ръководители на фонд "Земеделие" и журналисти Мачуганов очерта блок от 480 декара с GPS, веднага след това техническият инспекторат на фонда направи проверка и засече само 100 квадратни метра разлика, което е далеч под допустимото.
Освен това България е една от шестте европейски страни, които имат сертифицирани GPS-и за контрол на земеделски площи, обясниха от фонда. До момента обаче само трима земеделци са се възползвали от възможността да очертаят земите си по този начин.