Вече стана банално да прехвърляме вината върху държавата, но истината е, че не се прави нищо, включително за начина на отразяване на проблемите с ромите - той оставя впечатлението, че тези хора са бреме за обществото и насажда омраза и насилие към тях. Утвърждават се и стереотипи - щом хората чуят "циганин", мислят, че трябва да следва - "открадна, уби" и т.н. Огнян Исаев от асоциация "Интегро" каза в "Преди всички", че в продължение на месеци са наблюдавани 10 национални и 2 регионални печатни издания и върху тази основа е заключението, че езикът на омразата преобладава.
Относно ефективността на европейските програми Исаев каза, че те като че ли не стигат до ромските квартали. Не се изгражда инфраструктура, няма как ромските деца да ходят на училище и стават социални аутсайдери. Очакването досега беше, че неправителствени организации ще осъществят включването на ромите, но те няма как да поемат функциите на държавата, смята Исаев.
Анелия Костова, която е завършила право също смята, че образът на ромите се стереотипизира. Събитията в Катуница бяха изолиран случай, заради него страда цялата ромска общност. Събитията са много подходящи да се спекулира с тях, каза Костова.
Очаквам всеки, който е виновен просто да си получи присъдата, а не да се надигнат хора и тогава прокуратурата да се сезира. Не виждам защо е нужно главният прокурор да напомня, че трябва да се свърши работа, каза Огнян Исаев.
Цялото интервю на Таня Величкова с Огнян Исаев и Анелия Костова чуйте в звуковия файл.