Без дебати парламентът отхвърли предложението да се създаде анкетна комисия, която да провери действията на МВР по време и след инцидентите в Катуница.
Нито един депутат не пожела да участва в дебатите по предложението на Синята коалиция и други народни представители, след което то беше отхвърлено с мнозинство.
Веселин Методиев посочи, че комисията трябва да провери защо жалби срещу ромския бос Кирил Рашков са останали без последици и имало ли е политически чадър, възпрепятстващ проверката на неговите доходи. Според Методиев, комисията е трябвало да отхвърли и съмненията, че МВР се е ангажирало по политически причини с охраната на Кирил Рашков.
В защита на предложението Михаил Миков от Коалиция за България заподозря, че отказът от създаване на комисия налага мнението, че случаят в Катуница е симулиран с редица политически цели.
След повторното отхвърляне на предложението, Веселин Методиев поиска да прочете декларация за политическата употреба на случая в Катуница. Председателят на парламента Цецка Цачева обаче не разреши това. Тя обясни, че по правилник декларации могат да се правят по тема, която не е в дневния ред на парламента.
По-рано депутатите не подкрепиха и предложение на "Атака" за изслушване на премиера Бойко Борисов и Цветан Цветанов по случая Катуница.
Говорителят на бюрото на Върховния комисар на ООН по правата на човека Рупърт Колвил заяви в интервю за "Хоризонт", че при случая в Катуница не може да се обвинява цяла етническа група за стореното от един човек. Той припомни, че това е ставало много пъти в историята на Европа и че това е опасен път.
Информация на Добромир Видев.