Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изборите в страната

Снимка: Радио Шумен

В Общинската избирателна комисия в Пловдив е постъпила информация, че от служба ГРАО са объркали протоколите за вписване на окончателните данни от гласуването като са раздадени протоколи от предишни избори.

Все още тази информация не е потвърдена. По думите на говорителя на ОИК Илиан Иванов, ако се установи, че протоколите не са по изискванията на ЦИК, цялата Общинска комисия ще се свика и ще попълни документите по установения образец. В наличност има достатъчни количества резервни протоколи.

Голям брой грешки на секционните избирателни комисии са констатирани още. Има списъци, в които липсват номера на лични карти и ЕГН-та. Ако се окаже, че има действителен вот и е допусната грешка, членовете на секционни комисии ще носят отговорност. Около 300 такива случаи са регистрирани в Пловдив, като ОИК вече е взела решение тези гласове да бъдат обявени за действителни, но се отнемат правомощията на секционните комисии.

Токът в училище „Найден Геров” в кв. „Столипиново” беше спрян за кратко. Не само в този район, но и навсякъде в града продължава да има много хора пред избирателните секции. По тази причина изборният ден е удължен.

Очаква се по-късно да има проблем при извозването на изборните книжа в Пловдив.

В ранния следобед избирателната активност в София надскочи броя на всички гласували на частичните местни избори през 2009 г., когато до урните отидоха едва 23 на сто от имащите право на глас. До 17.00 часа днес за кмет и местна власт са гласували 33.6 процента, съобщи председателят на общинската избирателна комисия Марина Белчева. За вота за президент активността достига 32.16 процента. За първи път от секционните избирателни комисии ще трябва да предават на общинската комисия всички документи, а не само протоколи, и заради това не е ясно колко време членовете на различните секции ще чакат пред столичната зала Универсиада. Според Марина Белчева, изборният ден преминава без сериозни нарушения.

Районната прокуратура в Добрич проверява сигнал за купуване на гласове. Първите секционни избирателни комисии се очаква да бъдат готови с протоколите след 20.30 часа.

Само една от постъпилите в ОИК в Добрич жалби е изпратена до районната прокуратура за проверка. Раждани са се оплакали, че една от партиите е раздала по 50 лв., като 30 лв. се дават веднага на ръка, а останалите 20 лв. след гласуване и то с условие да бъдат подсигурени 5 души с име и ЕГН.

От щаба на един от кандидатите за кмет подадоха жалба, че в бар в центъра на града сервират захарчета с надпис. Отговорът на ОИК е, че това не е в разрез със закона, тъй като липсва конкретно послание. Другите сигнали бяха във връзка със застъпниците, агитационни материали, липса на условия за хората с увреждания. Навсякъде гласуването върви бавно заради многото бюлетини.

В общинските избирателни комисии в Габровска област няма постъпили сигнали за купуване на гласове, вотът протича нормално. Най-висока избирателна активност от общините в областта е регистрирана в община Дряново 51,10%, а за президент и вицепрезидент - 50,33 на сто. Най-ниска е активността в Габровската община - 32%.

Над 3 хиляди роми гласуват в 2 секции в котленското село Градец. Желаещите да дадат своя вот вдигат оглушителна врява пред секциите цял ден.

Няма сериозни сигнали за нарушения в изборния ден във Варна и Варненска област.

В Стара Загора възрастна жена е престояла в кабината 25 минути. Изборите преминават без драстични нарушения.

За първи път в Кърджали изборите са спокойни и без скандали. Причината е въведения за местния вот принцип за четиримесечна уседналост, който спря автобусите с наши изселници в Турция. Проблеми за местните комисии се оказаха комуникацията в селските секции и нередности в адресните регистрации на стотици гласоподаватели.

Прокуратурата и полицията в Пазарджик проверяват 16 сигнала за купуване на гласове в региона. Днес бе регистриран и масов отказ на гласуване в отделни части на областта.

Ниска е избирателната активност в община Бургас. 38% или близо 72 хиляди души са гласували до момента. В община Несебър има масово недоволство срещу бавно протичащия изборен процес и струпването на гласоподаватели пред секционните избирателни комисии.

Близо 43% от избирателите в община Силистра са дали своя вот за местна власт до 17 часа днес. За президент и вицепрезидент са гласували малко над 40 % от имащите право на глас. С наближаването на края на изборния ден расте и напрежението. Пред секциите има опашки и гласуването става бавно.

Към 16 часа избирателната активност в община Шумен за местния вот е 36,3% , малко по-ниска - 33,22 % е активността за изборите за президент. 30 863 души са упражнили правото си на вот за кмет и общински съветници, за президент за гласували 30 997 души.

Четвърта грешка в изборна бюлетина е открита в Разградска област. Разменени са презиме и фамилия на кандидат за общински кмет на Разград. Гласуването обаче не е преустановено. В друга бюлетина е разменен редът при отпечатването на двама от кандидатите за кмет на кметство Богомилци. Беше установена и липсата на една партия в бюлетината с кандидатски листи за общински съветници в Кубрат и сгрешено първо име на кандидат в бюлетината за кмет на кметство Благоево. 

Полицията в Разград започна проверки по нови 3 сигнала за нарушения на Изборния кодекс. С тях общият брой на разследваните сигнали за нарушения в изборния ден надхвърля 10, съобщава кореспондентът на БНР Марина Бенова.

Разследва се сигнал за купуване на гласове в ловнишкото село Студенец. В село Синя вода в същата община се извършва проверка по сигнал, че в автомобил в близост до секция жена е отбелязвала в списъци с имена кой е гласувал. Полицията проверява и жалба на мъж от разградското село Стражец, който е съобщил, че е бил нападнат и заплашен публично от сина на кандидат за кмет, след което е бил принуден да напусне избирателната секция. Също в село Стражец по-рано днес беше образувана полицейска проверка по сигнал, че кандидат за кмет е изкарал насила хората да гласуват, а в Цар Калоян кандидати от две партии се заплашвали помежду си със саморазправа.

Пред секциите в Ямбол все още има много хора и е невъзможно изборният ден да приключи в 20 часа. Най-голямо струпване има пред секциите в ромската махала. Там е и най-значителното полицейско присъствие. От общинската избирателна комисия в Ямбол нямат актуални данни за активността след 16 часа. Няма сигнали за сериозни нарушения.

В община Елхово също има струпвания пред някои от секциите и изборният ден ще бъде удължен.

В Хасковска област, в Любимец избирателната активност е 48 %, в Симеоновград- 40 %, а в Димитровград и Хасково гласувалите са над 43 %, съобщава кореспондентът на БНР Дора Атанасова.

 

Активността на избирателите в община Монтана е над 45 процента. Почти същите данни подават и от общините Лом и Берковица. Най-висока активност е регистрирана в община Георги Дамяново - там тя е достигнала 80 процента, съобщава кореспондентът на БНР Николай Драгиев.

Полицията разследва 15 сигнала за нарушения, повечето от тях са за купуване на гласове. Голяма част от постъпилите в ОИК в Лом 27 жалби са преценени като основателни и са изпратени в прокуратурата. В Монтана има подадени жалби за купуване на гласове в квартал "Кошарник" и за агитация в изборния ден, която се изразява в лепене на плакати. Има сигнали за организиране на групов превоз на избиратели. Хората се оплакват най много от бавното гласуване заради многото бюлетини, лоша организация в избирателните секции и изискването на места да се гласува в отделни кабини за президент и за кмет и общински съветници. В Монтана днес са издадени 67 удостоверения за лични карти с изтекъл срок.

В последния час на изборния ден пред много от избирателните секции в Плевенска област са се образували опашки от чакащи да гласуват. И на тези избори се запазва по-голямата активност в по-малките населени места. В община Пордим към 19 часа са гласували 60 % от имащите право на глас, а в община Плевен гласувалите са близо 35 %. Според председателя на общинската избирателна комисия в Плевен най-сериозното нарушение за деня са намерените в три секционни комисии бюлетини с поставен предварително знак „хикс” за политически партии.

Тази бюлетини върху, които има предварително съставен вот, всъщност са от тези бюлетини, които не са запечатани предварително в кашони и са добавени като бройки, за да се получи съответната бройка в секционната комисия. Това става в община Плевен, където са били на съхранение. От секционната комисия са съставили протоколи.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна