От всички нарушения, които наблюдавахме в изборния ден най-голям брой имат организационните нарушения. Това каза Диана Ковачева от "Прозрачност без граници":
Те се дължат до голяма степен на слабата информационна кампания, която беше проведена преди изборите. Става дума за случаи, в които избирателите не се намират в списъците. Има разместване на секции и те не знаят къде да гласуват. Имахме доста информация за закъсняване, за неявяване на председатели или членове на комисии. Имахме информация за струпване на голям застъпници, които затрудняват гласуването в секциите.
По думите на Ковачева от "Прозрачност без граници" са типизирали нарушенията в четири групи - организационни нарушения, незаконна агитация, купуване на гласове и контролиран вот. Сигнали за незаконна агитация са постъпили от Дупница, Пловдив, Хасково и Монтана.
Най-очаквани бяха информациите за купуване на гласове и контролиране на изборния вот. Получихме около 100 сигнала, а от тях 8 бяха изпратени към МВР. За купуване на гласове имахме информация за град Левски, в ромските махали на Видин и Пловдив, в Разград. Информация за контролиран вот имаше от Пловдив, от Бобовдол, от Варна, Сливен, Дупница. Получихме и много сигнали за прозрачни бюлетини от граждани, каза Ковачева.
От организацията са тествали и реакциите на институциите при подаване на сигнал за нарушения.
Смятаме, че МВР има добре изградена схема за проверка на тези сигнали на място, т.е. бърза реакция от страна на полицията за изпращане на компетентен орган, който да провери на място какво точно се случва. Смятаме за тревожно, че доста по-бавна реакция получаваме от ЦИК и от общинските избирателни комисии, където също сме подали сигнали. 9 сигнала сме подали към ЦИК за нарушения, обясни Ковачева.