Диана Чепишева - кор. на БНР в Брюксел
Серията кризисни разговори на високо ниво продължават и днес в Брюксел с последователни срещи на държавните и правителствени ръководители на 27-те страни от Евросъюза, а по-късно през деня - и само на тези от еврозоната.
Спешните икономическите проблеми сведоха до минимум вероятността за решение за приемането ни в Шенген.
Шенген не е в официалния дневен ред. Въпросът обаче ще бъде поставен. Планът максимум на българската страна е в заключенията да влезе и текст, че той трябва да бъде решен до края на годината. В тази посока бе и прогнозата на премиера Бойко Борисов:
Реалистично, според мен, е да се отложи за декември. Проблемите в момента са много по-големи, отколкото нашия проблем, тъй като ние пазим шенгенските граници още от май-юни по критериите за Шенген. Премиерът на Холандия Рюте ще бъде в София на 31 ще бъде в София, така че имаме време с малко дипломация, в тази именно тематика, да постигнем в бъдеще успех.
Днес ще се говири главно за евентуално отписване на гръцкия дълг, рекапитализация на банки и други мерки за стабилизиране на европейския финансов сектор. Бойко Борисов определя някои от тях като неизгодни за България и смята да се противопостави.
Сред основните теми на дневния ред е и засилването на стабилизационния фонд, който трябва да спре разпространението на кризата в други рискови държави като Италия и Испания. Разногласията за правомощията на фонда най-вероятно ще отложат окончателно споразумение. Германският канцлер Ангела Меркел изрази надежда то да стане факт идната сряда.
Късно в събота вечер финансовите министри постигнаха споразумение за рекапитализиране на банките със 100 милиарда евро. В замяна на средствата, които ще дойдат в голямата си част от данъкоплатците, банкерите се наеха да помогнат на Гърция да избегне банкрут, като отпишат по-голяма част от задълженията й.
Гръцкият премиер Георгиос Папандреу призова Европа да "действа решително и ефективно" по време на кризисната среща на високо равнище в Брюксел.