Въпреки твърденията на анализатори и политически партии за сериозни фалшификации на президентския и местния вот, от прокуратурата отчетоха, че от гледна точка на Наказателния кодекс те са били законосъобразни. Този извод се прави въз основа на статистика, която се трупа от 15 септември до сега. От близо 650 сигнала, само по една шеста са били образувани досъдебни производства, казаха от прокуратурата. Срещу известен извършител те са само 15. Четири са осъдените лица, като след споразумение наказанието е пробация и обществено полезен труд. Основното престъпление е купуване на гласове. Те са осъдените за даване на между 15 и 20 лв. за глас.
За предишните избори от 2009 г. ние отчитаме 600 преписки и 300 досъдебни производства. Отчитаме 105 осъдени лица. Засега говорим за 100 досъдебни производства и 625 преписки, т.е. като сигнали може да се каже, че са малко повече. Вероятно сигналите ще станат може би и 800. Така че аз съм убеден, че тези цифри, които обявяваме днес с оглед приключване на изборите, ще бъдат увеличени и може би ще достигнат тези дела като наказателни производства от 2009 г., но в никакъв случай към настоящия момент не можем да твърдим, че тези избори са с по-тежки нарушения от предходните, заяви заместник-главният прокурор Валери Първанов.
Нарастването може да дойде по линия на административните дела, които вече се гледат за касиране на изборите. Там по служебен път могат да бъдат изпратени такива дела, ако има повече сигнали за нарушения. Много нарушения на Изборния кодекс са констатирали прокурорите. Те очакват по тях да се произнесат компетентните органи, но няма да следят дали това ще бъде направено.
Информация на Силвия Великова.