На 75-годишна възраст почина първият демократично избран президент на Чехословакия и на Чешката република Вацлав Хавел. Причината за смъртта му са усложнения след продължителното заболяване. Хавел беше символ на събитията от 1989 година, световноизвестен политик, общественик, борец за граждански права и драматург.
Вацлав Хавел е починал "тихо в съня си" в своята селска къща в Трутновско, където прекарваше по-голямата част от времето напоследък. Хавел е издъхнал в присъствието на неговата съпруга Дагмар.
Съжаление за загубата днес изразиха президентът Вацлав Клаус, премиерът Петър Нечас, чешки политици и световни лидери, хора на изкуството и общественици. В понеделник се очаква решение на правителството за обявяването на национален траур.
Премиерът на страната Петър Нечас подчерта, че Хавел заслужава най-високите почести от страна на държавата. Хавел беше уважаван политик, общественик, артист не само в Чехия, но и по света.
Ще минат дни преди чешкото общество напълно да осъзнае каква личност е загубило със смъртта на Вацлав Хавел, заяви за Би Би Си Иржи Шнайдер, заместник-министър на външните работи на Чехия.
Трудно мога да кажа как ще бъде възприета от чешката общественост, защото все още сме в шок, въпреки че беше известно, че здравето на президента Хавел беше влошено през последните месеци. Мисля, че все още има чувство на шок и унилост. Смятам, че ще минат дни преди да осъзнаем какво се е случило и кой всъщност не е между нас, заяви Шнайдер.
Най-голямото наследство на Хавел ще остане влизането на Чехия и останалите страни от Централна Европа в НАТО и Европейския съюз, смята Шнайдер.
Мисля, че президентът Хавел в правилния и критичен момент беше обединяваща фигура, която беше в състояние да осъществи забележителни промени гладко и без насилие. Той беше човек, който обединяваше. Въпреки че по-късно, когато влезе в политиката, която по естеството си е разделяща, разбира се, беше критикуван и се усещаше като обединяващ повече в чужбина, отколкото у дома. Мисля, че той беше изключително важен политик и фигура, която постави Чехословакия и по-късно Чехия на политическата карта. Смятам, че без него щеше да е много по-трудно Чехия и другите страни от региона да влязат в НАТО и Европейския съюз. Мисля, че това е неговото постижение и ние ще останем благодарни, каза още заместник-министърът.
Една от последните изяви на Хавел в публичното пространство беше миналата седмица. В събота той прие своя приятел Далай Лама, който пристигна в Прага по негова покана.
През октомври Хавел отпразнува своя 75-ти рожден ден в присъствието на политици, артисти, писатели и защитници на човешките права.
Вацлав Хавел беше президент на Чехословакия от 1989 г. до 1992 г. и първият президент на Чехия от 1993 до 2003 г. Като последен президент на Чехословакия и първи на Чехия, Хавел повежда страната към демокрация. По време на неговото 13-годишно управление страната преживява бурни промени, включително отделянето на Словакия, приемането в НАТО и започване на преговорите за членство в Европейския съюз.
Винаги съм отказвал да се причислявам към десницата или левицата. Стоя извън тези политико-идеологически фронтове и съм независим от тях. Пазя своята свобода дотолкова, че без притеснения да имам за всичко собствено мнение, споделя приживе Вацлав Хавел.
Информация на Евгения Йотова - кореспондент на БНР в Прага, и Би Би Си.