"Лукойл Академик" загуби драматично от АСВЕЛ, отпада от турнира Еврокъп

"Лукойл Академик" загуби с кош в последите секунди на продължението ключовото  си гостуване на АСВЕЛ във Вильорбан.

Срещата приключи при резултат 69:68 точки за француците, които продължават в 1/8 на турнира, докато "Лукойл" отпада от участие.

В самото начало АСВЕЛ, чийто редици не бе бившата звезда от НБА Тони Паркър, поведе с 10:5, но с кош на Андре Оуенс "Лукойл" обърна нещата в своя полза до 10:12. Впоследствие преднината на българския шампион нарасна до 11 точки след тройка на Тодор Стойков. Играчите на Йовица Арсич се поотпуснаха и в крайна сметка се оттеглиха със 7 точки преднина на почивката – 32:39.

След паузата българският шампион заигра слабо и АСВЕЛ стигна до пълен обрат при 42:41 точки четири минути преди края на третата четвърт. От тук насетне битката започна да се води кош за кош и след тройка на Оуенс АСВЕЛ имаше само точка преднина - 45:44. Американецът Филип Гос вкара на два пъти от наказателната линия след фаул на Павел Маринов и АСВЕЛ водеше с 47:44 в края на третата четвърт.

Заключителната последна четвърт бе изключително равностойна и борбата продължи да се води кош за кош, но все пак "Лукойл" взе минимална преднина минута и половина преди финалната сирена – 54:56. Домакините обаче успяха да изравнят за 56:56, а този резултат остана непроменен до финалната сирена и се стигна до продължение.

В допълнителните 5 минути домакините от АСВЕЛ тотално взеха инициативата и поведоха с 63:58 две минути и половина преди края. Все пак "Лукойл" се посъбуди и след две тройки на Бруно Шундов изравни за 64:64. Домакините обаче отвърнаха с тройка на Томсън за 67:64. Пет секунди преди края АСВЕЛ губеше с 67:68, но кош на Ким Тили 0,3 секунди преди финалната сирена донесе измъчената победа за френския тим с 69:68 и класиране за 1/8-финалите в Еврокъп.