В Мюнхен започна 48-та Международна конференция по сигурността. В нея участват делегации от над 70 страни. От българска страна участва министърът на отбраната Аню Ангелов.
В предаването "Събота 150" кореспондентът на БНT Мария Стоянова очерта основните моменти в срещата: Тази година срещата прилича по скоро на кризисна. Списъкът от теми включва Иран, Сирия, Египет, противоракетната отбрана в Европа. В центъра на вниманието, още при откриването на конференцията, беше Иран и по-точно информацията, че американският военен министър Леон Панета очаква удар на Израел срещу Иран още през пролетта. На конференцията израелският заместник външен министър сравни Ахмадинеджад с Хитлер. Основният въпрос сега е дали конфликтът между двете държави ескалира и как ще се отрази той на политическата обстановка в света. Панета не пожела в Мюнхен да потвърди очакванията си. В срещата се обсъжда и присъединяването на азиатските страни към петролното ембарго.
Темата за противоракетната отбрана също ще бъде обсъдена. В контекста на конфликта между Тел Авив и Техеран, темата става все по-актуална. Германия се опитва да поеме ролята на връзка между Русия и САЩ по този въпрос. Москва е убедена, че планираната от Европа противоракетна отбрана, която трябва да пази от ракети, идващи от Иран, всъщност държи на прицел руския арсенал. Германия реши НАТО да стационира на нейна територия, в американската база "Рамщайн", командната централа на тази противоракетна отбрана. В следващите 8 години ще се работи по изграждането на тази централа. Федералната република ще се включи в противоракетната отбрана със своите 24 ракети. Франция и Холандия също са потвърдили, че ще се присъединят. Примерът ще последват още натовски държави. На конференцията в Мюнхен германският министър на отбраната покани и Русия да се включи в проекта.
Коментар по темата направи и проф. Тодор Танев от Сдружение „Джордж Маршал”: Този противоракетен щит и възможностите, които той създава за по-твърда дипломатическа и външнополитическа позиция на Запада в Иран, е което всъщност изключително много дразни руснаците, а не толкова сигурността на страната. Този противоракетен щит не е толкова много насочен към Русия. Но Русия всъщност иска участие. Докато в НАТО казват „Вие като не сте в НАТО, не можете да участвате в това”. При такова разминаване, мисля, че Германия и ЕС, който в момента се опитва на тази среща да приближи по някакъв начин двете страни, по скоро няма никакъв шанс да направи каквато и да било крачка.
А ние самите каква идентификация имаме? Къде сме с Америка, с Русия и трябва ли да бъдем с едната или другата? Плашим ли се от това да бъдем близо до НАТО, да не би случайно да разсърдим руснаците? Засега този въпрос някак тягостно се отлага. Много ме е страх от това отлагане. В случая част от политиците искат да удовлетворят руските интереси. Има други, които са прекомерно много залитнали в другата посока, като се започне от шистовия газ и т.н. – пълна защита на американските интереси. Има и други, които правят странни неща в Европа, имам предвид евродепутати като например Кристиан Вигенин и Евгени Кирилов. Има хаос в България, изказа мнение проф. Танев.
Според него, бюджетните съкращения в американската отбрана няма да засегнат България. Той обаче добави: Ние трябва да се държим близо до Германия. Трябва да повярваме повече в себе си и в европейската си същност. От тази гледна точка трябва да се срещаме и с Хилъри Клинтън, и с Лавров, и с който и да било. Трябва да имаме яснота кои сме, защото иначе ще има лутане, а има ли лутане, никой няма да ни е приятел, ние самите няма да сме си приятели.
Целия коментар на Мария Стоянова, както и интервюто с проф. Танев може да чуете в звуковите файлове.