Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕК ще поиска преосмисляне на ограниченията за българи и румънци на трудови пазари в съюза

Снимка: Архив

Европейската комисия ще поиска от 9-те страни, които удължиха ограниченията за достъп на българи и румънци до трудовите си пазари, да преосмислят това решение, съобщи в Брюксел комисарят по труда и социалната политика Ласло Андор.

Правителствата на Австрия, Белгия, Франция, Германия, Ирландия, Люксембург, Малта, Холандия и Великобритания в следващите дни ще получат писма от комисар Ласло Андор с призив да преразгледат решенията си за удължаване на рестрикциите до края на 2013 г. При пристигането си на Съвета по заетост и социална политика, който в момента обсъжда този въпрос, комисарят съобщи, че не е напълно доволен от аргументите, изпратени от част от тези държави до комисията. Затова от тях ще бъдат поискани по-подробни анализи за състоянието на трудовите им пазари и за рисковете, които налагат те да останат затворени за българи и румънци.

От всичките 9 страни обаче комисарят ще поиска да преразгледат решението за удължаване на рестрикциите, и да отворят пазарите си поне частично, за опредени сектори и професии, както направиха Германия и Люксембург. Другият вариант, който комисарят ще предложи, е ограниченията да останат в сила само за една година – до края на 2012 г., а не до края на 2013 г., каквито намерения са обявили въпросните 9 страни.

Експерти припомнят, че Комисията може да им препоръча, но не и да им наложи промяна на позицията, защото преходните периоди фигурират в договорите ни за присъединяване и защото в условия на криза трудно може да бъде отхвърлен аргументът на която и да е държава че икономическата и социална среда е нестабилна и крие рискове.

По публикацията работи: Диана Чепишева - кор. на БНР в Брюксел
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени