Испания няма нужда от план за цялостно спасяване на нейната икономика, заяви заместник-председателят на Европейската комисия Хоакин Алмуния. По думите му, вратите на пазарите са отворени за Мадрид. Алмуния обаче призна, че Испания трябва да плаща "висока цена", за да се финансира.
След като натискът върху лихвата по испанските облигации тази сутрин се понижи, доходността по 10-годишните испански дългови книжа обърна тенденцията и достигна нов рекорд като знак, че опасенията за еврозоната отново са взели превес.
Азиатските пазари реагираха еднозначно на гръцките избори. В очакване, че след тях Гърция ще остане в еврозоната, акциите в Токио, Хонконг, Сидни и Сеул се покачиха с до 2 процента. Петролът поскъпна с долар - долар и половина. Американският лек суров петрол наближи 85 долара, а "Брент" надвиши 99 долара за барел. Еврото скочи над долар и 27 цента, но курсът отново се понижи малко по-късно. Позитивният ефект на новините от Атина беше неутрализиран от слабото състояние на европейските финанси и, по-конкретно, от проблемите на испанските банки, коментира пред Франс прес анализатор на пазарите.
Натискът на пазарите върху две от най-уязвимите страни в еврозоната, Испания и Италия, спадна рязко, след като стана ясно, че консерваторите в Гърция печелят парламентарните избори и ще се опитат да задържат страната в еврозоната. Доходността по 10-годишните испански облигации падна от 6.838 на 6.767 процента, а на италианските - под 5.9%.
Акциите на водещите компании във Великобритания, Германия, Франция и Испания се покачиха тази сутрин с повече от процент. Само за 10 минути от началото на търговията, основният индекс в Мадрид се покачи с 1,3%. Гръцките акции скочиха с над 6%, предаде Франс прес.