Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добрев: Ако БСП са искали да строят АЕЦ "Белене", да са го направили през 2006 г.

Снимка: БГНЕС
Подписите в защита на референдум за АЕЦ "Белене" провокираха коментар на енергийния министър Делян Добрев. Ако всички 800 хиляди души подкрепят АЕЦ "Белене", дали ще са съгласни всички да дадат по 25 - 30 хиляди лева, за да се строи централата, запита министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев по повод подписката на БСП за референдум. Според Добрев въпросът, на който е трябвало да отговарят хората за референдум, не дава възможност за вземане на информирано решение:

Нищо лошо няма в референдумите, а нещо много хубаво. Хората не вземат информирано решение с въпросът, който бе зададен при събиране на преписката: "Искате ли да се развива ядрената енергетика в България чрез строителството на АЕЦ "Белене" не дава достатъчно информация на хората за информирано решение. Хората трябва да знаят, че този проект все още не се знае колко струва. При най-добрите хипотези той струва 10.35 милиарда евро. Няма стратегически инвеститор, няма и финансиране. Това са неща, които трябва да са ясни и да се вземе информирано решение.

Министър Добрев смята, че ако правителството на БСП е искало да строи АЕЦ "Белене", е трябвало да го направи още през 2006 година. Той каза, че договорът с "Атомстройекспорт" не е бил сключен, защото не е имало цена на проекта:

2006 година е проведен конкурсът. Ноември месец 2006 година е сключено споразумение, не е договор, а споразумение, защото при приключената процедура по ЗОП през октомври месец те трябва да сключат в едномесечен срок договор, но не могат да го сключат, защото няма цена. Има предложение, но няма цена. Има документи от Комисията, че не могат да сключат договор, защото няма цена.

Делян Добрев коментира и подписаните допълнителни споразумения по АЕЦ "Белене" с "Атомстройекспорт", които сегашното правителство трябва да плати:

Вместо в момента да разхождат стотици хора да се подписват на техните подписки, можеха да сложат един единствен подпис и да започнат строителството на тази централа. И обяснението, че видите ли тогава ние сме нямали одобрен работен проект и затова не сме подписали договора, е смешно. Договорът се сключва на базата на проведена процедура по ЗОП, а не на базата на одобрен проект. И като няма одобрен проект защо подписаха допълнително споразумение за милиард и половина лева, които ние вече почти платихме.
По публикацията работи: Олга Иванова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна