Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нина Николова: Необходимо е да се направи регистър на новородените

Снимка: Архив
Когато отидеш и родиш малко, недоносено детенце, информацията, която получаваш е минимална. Ти си супер стресирана, не знаеш какво става. /.../ Ти си майката, която седиш пред едни затворени врати и се молиш това малко същество да оцелее. Затова ние, няколко майки на недоносени бебета, решихме да направим тази фондация, за да може да помогнем на останалите майки да имат повече информация и да бъдат по-близо до децата си и да бъдат по-силни, защото е много трудно и болезнено да бъдеш майка на недоносено бебе. Това каза председателят на фондация "Нашите недоносени деца" Нина Николова в предаването "Преди всички".

Аз го преживях това нещо два пъти. Преди четири години родих в средата на шестия месец близнаци. След няколко дни загубих едното бебче, след 5 месеца загубих и второто. Беше силна борба, но, за съжаление, нещата не се развиха благоприятно. Вторият път бях отново бременна с близнаци, след като вече вярвах, че всичко ще е наред, една нощ, почти в 30-та седмица единият мехур се спука, спешно ме закараха в болница и на сутринта извадиха бебетата. Бяха доста мънички, но въпреки всичко сега се радвам на две прекрасни здрави деца, сподели Николова.

Според нея е необходимо всички болници да си променят отношението към родителите и да се подобрят условията в болниците за децата и родителите.

Николова обясни, че сайтът на фондацията работи от 5 дни, за които има повече от 2000 посещения: Страшно много семейства и майки, също и българи в чужбина, ни писаха и изпратиха своите истории, застанаха зад каузата, защото искат да помогнат.

Председателят на фондация "Нашите недоносени деца" заяви, че в България няма статистика за новородените: Наистина статистиката показва, че близо 6750 бебета се раждат преждевременно в България, но това е друга тема, защото истинска статистика за това не се води в България. За мен трябва да има регистър колко деца са родени за една година, как са изписвани, с какви заболявания, да се проследява по-нататъшното им развитие, за да се направи по-добра интеграция за тях. Няма такава статистика. Последната е от 2010 година.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна