Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ИПИ предлага премахване на минималните осигурителни доходи

Снимка: БГНЕС

Да бъдат премахнати минималните осигурителни доходи и минималната заплата предлага Институтът за пазарна икономика. Експертите му са разработили aлтернативен бюджет за 2013-та година. Анализът им показва, че политиките на уеднаквяване и поставяне в шаблони спъват възстановяването както на пазара на труда, така и на икономиката.

Фокусът според експертите трябва да бъде върху средната класа и работните места, тъй като това е единственият път за осезаемо излизане от кризата и намаляване на бедността. С предложения от правителството бюджет се стопират реформите в осигурителните системи без хората да имат право на избор, коментира икономистът Калоян Стайков:

Не е работа на държавата да определя административо, на централно ниво, какво трябва да е заплащането навсякъде, за всички, по професии. Решението е пазарът сам да си изчисти тези неравновесни състояния.

Друга оздравителна мярка е премахването на възможността административно да се разпростират колективните трудови договори във все повече сектори, тъй като това е пречка пред разкриването на нови работни места:

Като цяло идеята на колективните трудови договори е много погрешна и лека-полека тя трябва да бъде изчистена докато изчезне напълно. Те представляват сериозни пречки както за работодателя, така и за развитието на самите работници. Слагат уравнителна линия на всички - как вие ще получавате толкова, заплатите ще ви растат с толкова, независимо дали някой работи повече от друг,  посочи още Калоян Стайков.

Няма никакво основание да се въвежда данък "лихва" при планираните рекордни 30 милиарда лева разходи в бюджета за 2013-та, коментира икономистът Светла Костадинова:

Не може да се харчат 30 милиарда лева по този абсурден начин. Граничи с безочието на това, което виждаме. Твърди се, че сме в криза и че бюджетът е много напрегнат. Крайно време е да стане ясно, че една малка част от обществото плаща за всички тези големи разходи, половината от които просто не трябва да се случват.

По публикацията работи: Олга Иванова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени