Кметът на Белене Петър Дулев заяви, пред БНР, че референдумът няма да реши окончателно съдбата на ядрената енергетика в България.
Ние сме умерени оптимисти, независимо какво ще се получи, все пак дали 20 процента, ще се обсъди ли в Народното събрание? Ние вярваме, че здравият български разум ще надделее, за да се вземе най правилното решение. Мисля, че референдумът няма да реши окончателно съдбата на атомната електроцентрала и въобще на ядрената енергетика в България. Разбира се, в Общия устройствен план съществувати различни и други направления и приоритети, пред общинската администрация, пред Общинския съвет, пред бизнеса за развитие и на селското стопанство, за подпомагане на малкия и средния бизнес, за развитие на туризма, на търговията, на промишлеността и така нататък. Така че ние комплексно ще се ангажираме да решим всички цели и стратегически задачи, които сме си поставили в Общинския план за развитие.
Преди всичко искам да изкажа благодарност на моите съграждани за изключителната активност, която проявиха по време на провеждането на референдума. До 18 часа над 5400 граждани на община Белене гласуваха за референдума, което прави над 58 процента. Искам да изкажа благодарност и на всички граждани от съседните общини и от област Плевен, където резултатите показват, че до този момент над 26 процента общо за цялата Плевенска област са подадените гласове. Разбира се, очакваме в изтичащото време, но в последните резултати процентът на активност за участие да достигне 20 процента. Вярвам, че все пак при обобщаването на данните този минимум, който е необходим, за да се внесе въпросът в Народното събрание, ще бъде постигнат.
Дулев коментира и доколко хората са разбрали какво представлява проектът "Белене":
Аз смятам, че и времето, разбира се, не беше достатъчно, за да бъдат опровергани толкова много лъжливи твърдения по отношение цената на централата, по отношение на бъдещата цена на тока, по отношение на сеизмичността. Вярвам, че който е проявявал малка инициатива за повече информираност, е могъл да я получи, но разбира се, все пак във възможностите на инициативните комитети, в техни ръце са тези възможности. Смятам, че беше недостатъчно, за да получат по-богата информация, по-пълна и по-конкретна и по-ясна и точна на всички граждани на България, но виждате и от предишните социологически проучвания, че над 64-65 процента българските граждани категорично заявиха, че желаят да продължи развитието на ядрената енергетика, включително и с изграждането на нова ядрена мощност в Белене, въпреки че това беше подменено във въпроса.