След въвеждането на единната сметка на Националната агенция за приходите от началото на годината, когато внасяте пари към НАП, те автоматично се пренасочват за най-старите неплатени задължения. Изключение има за хората, които сами внасят осигурителните си вноски. По данни на НАП у нас самоосигуряващите се са около 350 хиляди души, като повечето от тях нямат просрочени задължения.
От началото на годината за хората, които сами внасят осигурителните си вноски в Националната агенция за приходите, важат нови срокове, обяснява говорителят на НАП Росен Бъчваров:
Здравноосигурителните вноски за януари трябва да бъдат внесени по сметките на НАП до 25-и февруари.
Ако нямат непогасени стари данъци, за самоосигуряващите се нищо не се променя, но в противен случай, при всяко плащане на месечните вноски трябва да подават заявление:
Ако някой самоосигуряващ се има неплатени стари данъци, неговото плащане на здравноосигурителни вноски трябва да бъде съпроводено с подаване на заявление преди плащането. Трябва да се подава преди всяко плащане, доколкото здравните и социалноосигурителните вноски са месечни, тоест трябва да се подава фактически всеки месец, за да се избегне хипотезата, при която вноските за здраве ще отидат да погасят по-стари задължения.
Заявлението е еднакво и за безработните, и за другите самоосигуряващи се със свободна професия, едноличните търговци или регистрираните земеделски и тютюнопроизводители.
Формулярът е стандартен и достъпен на интернет страницата на НАП и в данъчните офиси. Росен Бъчваров уточни, че в момента, в който безработните спрат да получават обезщетение от бюрата по труда, трябва да обявят това пред НАП:
Когато този период на обезщетение изтече, тоест те са трайно безработни, законът изисква да подадат в НАП декларация, така наречения образец седем, от която става ясно, че те са безработни и че оттам нататък ще плащат здравноосигурителните си вноски за своя сметка.