Днес в Кипър бяха предприети първите стъпки по реализация на постигнатото през изминалата нощ споразумение между Кипър и Тройката международни кредитори, но повече са неясните моменти.
Изпълнението на договорените в споразумението мерки ще помогне да се създаде силен банков сектор, който ще допринесе съществено за финансовата стабилност и за развитието на икономиката на страната, подчертаха в специално изявление днес от Централната банка на Кипър.
Една от първите стъпки бе назначаването на синдик на "Лаики Банк", която съгласно споразумението подлежи на ликвидация. Очаква се останалите банки в страната да възобновят работата си, като се приложат гласуваните от кипърския парламент ограничения за банковите трансфери и операции, за да се предотврати масово изтегляне на депозитите. 10-дневната банкова ваканция трябваше да приключи днес и утре банките да отворят, но все още нямаха официално писмо от Централната банка с новите изисквания.
Москва също се включи в спасителната програма на Еврогрупата за Кипър. Президентът Владимир Путин възложи на правителството да започне преговори за преструктуриране на руския заем за Кипър. Никозия поиска удължаване на срока за погасяването на отпуснатите 2,5 млрд. евро с 5 години – до 2021-ва г., както и намаляване на лихвата от 4,5% на 2,5%.
Кипърският президент Никос Анастасиадис ще направи тази вечер обръщение към кипърските граждани, с което ще ги информира по-подробно за срещата на Еврогрупата и споразумението. Неговата оценка е, че с борба е постигнат най-добрият възможен резултат за Кипър.
Споразумението ще предизвика твърде много проблеми в Кипър, ще създаде много болка и натиск върху хората, особено работниците, бедност и безработица, смятат обаче в лявата партия АКЕЛ на бившия президент Димитрис Христофиас. Партията ще представи свои предложения за решение на новите проблеми.
Според председателя на кипърския парламент Янакис Омиру европейските партньори на Кипър са действали не с помощ и подкрепа, а с изнудване и заплахи.