България е сред страните, в които най-малко работещи са защитени от колективни трудови договори, отчита доклад на ЕК за индустриалните отношения. Според него социалният диалог в цяла Европа е поставен под напрежение заради кризата и това излага на риск европейския социален модел.
Намаляване на тежестта, която има социалният диалог у нас след 2000-та година, регистрира Еврокомисията, както и фрагментирани синдикати и постоянно спадащ брой на членуващите в профсъюзни организации – от над 80% в началото на 90-те години, те са намалели до около 20% през 2008-а. Днес, правата на по-малко от 30% от работещите в България са защитени от колективни трудови договори, докато в страни като Финландия, Франция и Швеция делът им е над 85 на сто.
Заетостта у нас през последните години системно е била под средното ниво за старите страни-членки на Евросъюза и в момента е сред най-ниските, имаме обаче един от най-високите коефициенти на неравенство в доходите – то е по-голямо само в Румъния, Латвия и Литва.
Работодателите у нас са сред най-организираните в Евросъюза – повече от 55 на сто от тях членуват в някоя от работодателските организации, отчита още докладът, при представянето на който комисарят по заетостта и социалната политика Ласло Андор призова да бъде укрепен социалният диалог, особено в новите страни-членки от Централна и Източа Европа, където той е значително по-слаб.