Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефан Попов: Основният риск за националната сигурност е нестабилността на институциите

Снимка: БГНЕС

Основният риск за националната сигурност през следващите 10-15 години произлиза не от терористични организации и чужди армии, а от нестабилността на институциите - този извод на Фондация "РискМонитор" представи в "Преди всички" изпълнителният й директор Стефан Попов.

Говорим за дългосрочни и средносрочни рискове от 10-15 г. Опитваме се да развием концепция, която трябва да бъде изпълнявана

Основният фактор е стабилността на институциите. Рискът е именно този конституционен модел, свързан с властите, да бъде разклатен. Ние в България сме наблюдавали това най-ясно по време на кризата 1996-1997, протестите тази година също напомниха за подобна ситуация, смята експертът.  

Институционалната ни мрежа е крехка, нестабилна и с несигурно бъдеще.

Под опасност за националната сигурност хората обикновено разбират терористични заплахи или опасност от войни и бедствия, но това е и устойчивостта на институциите и способността им да изпълняват функциите си, подчерта Стефан Попов.

По повод скандала с неправомерното използване на СРС-та, Стефан Попов коментира: При липсата на контрол върху държавното обвинение, докъде ще стигне разследването за незаконно подслушване от МВР, зависи изцяло от личността на главния прокурор. Попов изрази надежда новият главен прокурор да има достатъчно смелост и твърдост и това досъдебно производство да бъде доведено докрай и да се носи политическата отговорност.

Попов коментира и актуалната тема за взривовете в Бостън:

11-и септември промени представата за рискове и заплахи. Но въпреки това не може да се живее с чувството за непрекъсната заплаха. Шокът за хората винаги е голям, независимо дали има експлозия в Бостън или в Бургас. Но подготвеността на институциите в Америка и България е различна, отбеляза Попов.  

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна