Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адвокат Емилия Недева: Никоя власт няма да постави под контрол подслушването

Снимка: Архив

Политическото и техническото говорене през последните дни за специалните разузнавателни средства сякаш остави встрани разговорите за правата ни. Едно от тях е правото да не бъдем подслушвани. Засилиха се съмненията, че всеки може да бъде подслушван.

Според адвокат Емилия Недева дикусията за нашите права винаги започва тогава, когато гръмне скандал. И малко след като се предложат някои мерки, веднага затихва. Неминуемо остава впечатлението, че никое правителство няма желание да измени закона така, както определи Европейският съд, каза адвокат Недева и припомни последната дискусия, проведена през февруари 2012-а година в НС, на която са се чули позитивни предложения за промяна на закона.

Политиците умело използваха ръководителите на съдебната система, за да замаскират желанието на институциите да се промени Законът за СРС. На 21-ви февруари 2012-а тогавашният министър-председател, заедно с главния прокурор, излязоха със смешната констатация и предложение, че всички неща в Закона ще бъдат поправени, когато техническото прилагане на СРС, след разрешението от съдия, стане не с подписа на министъра на вътрешните работи, а с подписа на главния секретар на МВР.

Адвокат Недева твърди, че парламентарната подкомисия, като идея за независим орган, контролиращ използването на СРС, отговаря на изискванията на Европейската конвенция за правата на човека. Но, голямото "но" е в това, че тя няма фактическата възможност да упражни този контрол. Знаете данните и статистиката за колко десетки хиляди искания за прилагане на СРС става дума. Подкомисията няма ресурси да извърши контрол и подменя задължението си с експерти, които гражданите не познават. Не знаем кой сътрудничи на тази комисия, каза Емилия Недева и прогнозира, че докато няма работещ парламент, няма как да бъдат регламентирани проблемните зони в закона за СРС-тата.

Никоя власт няма да постави под контрол това мощно средство за въздействие - и икономическо, и политическо, каквото е подслушването. И всяка власт го използва умело.

Междувременно в изявление на председателя на групата на либералите и демократите (АЛДЕ) в Европейския парламент Ги Верхофстат се посочва, че подслушването в България подкопава демокрацията и честността на избирателния процес. Според него настоящият скандал трябва да бъде разгледан сериозно от Европейската комисия.


Чуйте разговора в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна