Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кипърският парламент обсъжда споразумението за отпускането на спасителна финансова помощ

Снимка: Архив

На целодневна сесия парламентът на Кипър започна обсъждането на споразумението с международните кредитори за спасителен заем от 10 млрд. евро. Ако то не бъде ратифицирано, страната ще се изправи пред пълен финансов колапс, предупредиха от правителството.

На решаващо за бъдещето на страната заседание днес кипърският парламент трябва да одобри заемното споразумение с международните кредитори по отпускането на спасителна финансова помощ от 10 млрд. евро, меморандума за разбирателство, който определя ангажиментите на Кипър във финансовата, икономическата и социалната политика, а също така общите и специалните условия по отпускането на помощта.

Ратификацията на споразумението е от съществено значение, защото то е предназначено да отговори на финансовите нужди и задължения на страната, както и на спешните нужди за рекапитализация и подкрепа на банковата система в Кипър, се казва в мотивите на правителството към внесените в парламента документи.

Финансовият министър Харис Георгиадис призова народните представители да вземат днес “трудно, но необходимо решение”, в “трудна и критична ситуация” и да ратифицират споразумението, защото само то може да осигури устойчив модел на икономическо развитие и рестартиране на икономиката на Кипър. Според него днес стои въпросът дали държавата ще фалира или ще се гарантира втори шанс.

Финансовият министър предупреди, че ако парламентът не одобри споразумението, Кипър ще претърпи пълен финансов срив, а последиците от излизането от еврозоната ще бъдат "драматични". Възможно отхвърляне на меморандума ще бъде катастрофа, заяви правителственият говорител Христос Стилианидис.

Предварителните сметки сочат, че гласуването днес се крепи на твърде крехък баланс между политическите партии в парламента и в полза на споразумението може да се осигури минимално мнозинство. По време на сесията най-големият синдикат в страната призовава хората на голям протест пред сградата на парламента против приватизацията и политиките на строги икономии, които се налагат със споразумението. Ако споразумението бъде ратифиирано, в средата на май Кипър ще получи първия транш от 2 млрд. евро, а до края на юни – още 1 млрд. евро.

Информация на Бранислава Бобанац - кор. на БНР в Никозия

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени