Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чужди медии прогнозират несигурност и нестабилно управление у нас

Снимка: БГНЕС

Вчерашните избори ще произведат несигурност и нестабилно управление в България. Това предричат повечето водещи чуждестранни медии. В първите си отзиви за изборите у нас чуждестранните издания акцентират върху съмненията за манипулации, мрачните изгледи за политическа стабилност и слабата избирателна активност.

"Рекордно нисък брой българи отидоха да изберат ново правителство на мястото на старото, което подаде оставка насред гневни демонстрации по-рано тази година", отбелязва "Ню Йорк Таймс". "Някои свързват апатията на избирателите с това, че протестите не успяха да постигнат реална промяна. По времето, когато премиерът Борисов подаде оставка, изглеждаше, че политическата му кариера ще приключи. Сега връщане на досегашния пост изглежда възможно" , смята вестникът.

Цитирайки скандала с бюлетините в Костинброд, водещите австрийски издания пишат за "масирани обвинения за измами", които са засенчили вота на българите. Рано тази сутрин "Ди Пресе" излезе с материал, озаглавен с въпроса "Дали десет процента от гласовете са били фалшифицирани?".

"Веднага след оповестяването на резултатите ядосани демонстранти се събраха в центъра на София, за да протестират срещу "новото издание" на стария парламент", пише "Дер Щандарт". Как ще изглежда едно стабилно правителство според изборните резултати изглежда "съвсем неясно", отбелязва вестникът.

За възможни измами съобщават и други издания. Все пак "Уолстрийт джърнъл" цитира говорителя на ОССЕ Томас Раймер, според когото, въпреки опасенията от опити за манипулации на изборите от различни партии, "главният прокурор и другите институции си вършат работата".

Изходът от изборите в България вероятно ще удължи политическата нестабилност в най-бедния член на Европейския съюз, пише още "Уолстрийт джърнъл". Не е ясно колко време ще е нужно за формирането на новия кабинет и все пак новият парламент ще е по-малко фрагментиран от очакваното, отбелязва изданието.

"Напрежението нараства, след като изборите не произведоха ясен победител. Партията на сваления премиер Бойко Борисов излезе първа, но не постигна мнозинство, създавайки условия за политически пат и нови протести", пише британският "Дейли Телеграф".

Би Би Си отбелязва, че за да формира кабинет, ГЕРБ ще се нуждае от подкрепата на партии, които вече се обявиха в опозиция срещу ново управление на Борисов.

Ако резултатът без ясен победител бъде потвърден, той може да доведе до още политическа и икономическа нестабилност във финансово изцедената балканска страна, отбелязва Асошиейтед прес. Сходен извод прави Франс прес.

При това положение, "недоволството от бедността вероятно ще продължи", смята агенция Ройтерс

След гласуването в неделя, България е в политическа задънена улица, отбелязва френското Радио Франс ентернасионал. Консервативната партия ГЕРБ на бившия премиер Бойко Борисов е сочена за победител на предсрочните парламентарни избори, но няма мнозинство да управлява. Ситуацията общо взето е същата за опозицията и се очертават нови избори наесен, коментира Ер Еф И.

Парламентарните избори в България бяха помрачени от обвинения в измами и политически манипулации, които може да въздействат на окончателните резултати, съобщава "Дойче веле". В навечерието на вота властите иззеха 350 хиляди нерегистрирани бюлетини от печатница в град Костинброд. Датата 11 май бе за България ден за размисъл, но опозиционните партии игнорираха тази забрана и остро заклеймиха предполагаемата фалшификация, добавя радиото.

Обществената белгийска телевизия Ер Те Бе Еф съобщава, че неокончателните резултати сочат неубедителна победа за ГЕРБ, но отбелязва, че за пръв път от 23 години в България управлявала партия печели избори, след като е била на власт. Допълва се, че съставянето на коалиционно правителство изглежда трудно заради острото съперничество в предизборната кампания.

Под заглавие "Победа за консерваторите с малка разлика" вестник "Соар" пише, че най-много гласове е получила партията на сваленото от улични протести през зимата предходно българско правителство.

Проведените вчера предсрочни парламентарни избори в България отиват към оспорван финал, пише Би Би Си. Перспективата да не бъде излъчен ясен победител породи опасения от парламент без мнозинство и още по-голяма политическа нестабилност в най-бедната страна от ЕС, отбелязва британското радио.

Вчерашните парламентарни избори в България бяха "едва ли не най-скандалните" през последните години в страната, отбелязват руски вестници. Експерти наричат вота дори "най-скандален в най-новата история на България", твърди интернет вестникът "Нова политика".

"Снимачната група на телевизия "Русия 24" и кореспондентът на ИТАР-ТАСС не бяха допуснати в софийска секция, без да се обяснят причините", пише "Российская газета".

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени