Водещи световни издания продължават да коментират обстановката у нас след парламентарните избори. България гласува в неделя, но резултатите са неубедителни в едно нещастно време за най-бедния член на ЕС, посочва влиятелното британско списание "Икономист". Закъснения при съставяне на правителство могат да съживят уличните протести, свалили от власт правителството на Бойко Борисов, предупреждава "Файненшъл таймс".
Партия, която обвинява чуждите компании, че обират България, която иска предоговаряне в ключови отрасли като енергийния, сега е в позицията да влияе върху съставянето на ново правителство, отбелязва "Уолстрийт джърнъл". Изданието допуска, че въпреки изявленията на лидера им, партията може да промени позиция си.
Отхвърлянето от "Атака" на варианта за коалиция с ГЕРБ може би е преговорна тактика. Може би има готовност да предостави неофициална и негласна подкрепа на правителство на малцинството на Борисов, смята "Файненшъл таймс". Официална коалиция между ГЕРБ и "Атака" рискува да предизвика негативни реакции в Брюксел, защото "Атака" е прекалено токсична, отбелязва авторитетният вестник, като цитира анализатора Огнян Шентов.
В България ситуацията напомня на случилото се в Италия, коментира италианското "Еуропа куотидиано". Ако страната иска стабилност, най-добрият вариант е широко коалиционно правителство като италианското. Алтернативата е връщане пред урните с цялата несигурност, която това води със себе си, допълва изданието.
ГЕРБ няма повод за празнуване, защото излезе от изборите изолиран, отбелязва и "Осерваторио Балкани е Кауказо". Като пирова победа определя "Комерсант" първото място на ГЕРБ на изборите.