Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екип на "Спешна помощ" беше пребит в София

Снимка: БГНЕС

Екип на "Спешна помощ" беше пребит в София тази нощ. Шестима души са задържани за нападението. Сигналът е получен в полицията малко след полунощ, когато на адрес в Овча Купел е повикан екип на "Спешна помощ" поради прекалило с алкохола непълнолетно момиче. След като отиват на сигнала в столичния квартал, шофьорът, медицинската сестра и лекарят са нападнати от над 10 души.
Нападателите буквално набили тримата представители на медицинския екип, след което започнали да трошат линейката. Полицията е задържала 6 души на възраст между 21 и 37 години, четирима от които са криминално проявени за хулиганство, побой и притежание на наркотици.

15-годишното момиче е отведено в детска педагогическа стая и предадено на инспекторите там. Предполага се, че хората в апартамента са празнували изпращане на абитуриент. По случая е образувано досъдебно производство. Медиците са откарани, прегледани от лекар и освободени за домашно лечение. Те са без много тежки наранявания.

Лекарският екип не е провокирал по никакъв начин нападателите, разказа пред "Хоризонт" доктор Красимир Йорданов - един от пострадалите:

В момента, в който слизаме от линейката, ни посрещна тълпа от 20 разгневени пияни, дрогирани мъже, една жена. Аз слизам от линейката, за да си взема чантите, за да мога да прегледам момичето. В момента, в който слизам, жената хвана сестрата за косата, издърпа я от линейката, удари я в земята и започнаха 6-7-8 или 10 пияни мъже да я налагат с шутове и с юмруци. Причината е че съм пристигнал точно за 5 минути. Пияна тълпа няма угодия! Ние сме трима, те са 20. Полицията дойде много след това, след като бях натоварил момичето в линейката. С линейката тръгнахме за Пирогов, тогава видях, че сестрата я няма. Слязох от линейката, казах на шофьора да кара към "Шокова зала" на Пирогов без лекар, без сестра, със счупено предно стъкло, с ударен калник, броня на линейката. Защото аз не мога да оставя човек от екипа.

15-годишното момиче, заради което медицинският екип е пребит, е била с 4,3 промила алкохол в кръвта, съобщи на извънреден брифинг заместник-министърът на здравеопазването Мирослав Ненков. Медиците са били подведени, че детето страда от диабет, допълни той. Министерството ще предложи монтиране на паник бутон в линейките, чрез който да се известява в случаи на нападения над лекарските екипи. От ведомството изразиха надежда, че този парламент ще криминализира нападенията над медици. Нападателите са посочили като причина за побоя закъснение на линейката. Ненков обаче каза:

Пред мен са справки от 112, Център за спешна медицинска помощ - София и нашия дежурен в Медицинския координационен център. Линейката поставя, според мен, рекорд за пристигане на място. На 5-ата минута, на 5-татат минута, в 0 часа 09 минути линейката е на адрес "Босилек" №1 в Овча Купел. Там живеят тези светли личности, които посрещат екипа, идващ да окаже помощ на напило се 15-годишно момиче, докарано до състояние на безсъзнание, пред очите на тези биячи, които изваждат екипа от линейката и започват да го малтретират, без въобще нашият екип да стигне до пострадалото момиче. Това дете се е напило така, че приемането му в Пирогов, установената концентрация на алкохол в кръвта е 4.3 промила алкохол. Този лабораторен тест е повторен, защото колегите са се притеснили от високата стойност. Тези хора правят така, че сега всички екипи на „Бърза помощ” и ние с вас тука, на които разчитаме, които са крайно малко, така или иначе, ще работят известно време със страх! Следата е дълготрайна след такова нещо.

От началото на годината има 8 случая на нападения над лекари в страната, съобщи Ненков.

Председателят на Националната асоциация на работещите в Спешна медицинска помощ д-р Десислава Каталиева каза за "Хоризонт", че многократно са търсили съдействие на Министерство на здравеопазването и парламента за мерки, които да гарантират сигурността на лекарите. Каталиева подчерта, че най-големият протест на медиците ще е, ако напуснат системата:

Ние нямаме право на активни ефективни протестни действия, защото оказваме спешна медицинска помощ и сме част от системата за национална сигурност. Страшното е друго - че колегите, един по един, си отиват и екипите стават все по-малко и по-малко, а нищо не се прави, за да се спре тази агресия и ярост спрямо екипите ни. Не е далеч денят, в който пациентите ще звънят на тел. 112, а екипи няма да идват, защото просто такива няма да има.

Директорът на "Спешна помощ"- София д-р Георги Гелев каза за "Хоризонт", че е потресен от случая и отказа да коментира състоянието на пострадалите лекари. Той призова новия парламент да предприеме законодателни мерки, които да гарантират сигурността на лекарите:

Крайно време е да се обърнете към така наречения Парламент и ги попитате кога ще гласуват да сме по статута на държавния служител, на МВР. Ние сме същите, каквито са полицаите, не може да ни бият! Това са ни най-добрите лекари, а някакви пияници, 20 човека ще ми бият лекарите. Не мога да ви кажа какво е състоянието на медиците.

Искането за инкриминиране на нападенията над лекари и медицински екипи е поставяно в последните години нееднократно от лекарските организации. Стигна се и до приемане на мярката в Наказателния кодекс на първо четене в края на 2012 г. Промените предвиждаха наказанията за нападение над медицински лица да са от 5 до 15 години затвор при тежка телесна повреда, от 3 до 10 години затвор при средна и от 1 до 5 години затвор при лека телесна повреда. Законодателните промени не стигнаха обаче до второ четене и останаха без движение.

По публикацията работи: Николай Христов и Виолета Ашикова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна