Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КНСБ иска още 31 милиона лева за Националния план за действие по заетостта

Снимка: БГНЕС

КНСБ настоява за осигуряване на 31 милиона лева допълнително за Националния план за действие по заетостта до края на годината. Това ще позволи да се наемат 7 хиляди души по програми за субсидирана заетост при минимална работна заплата от 340 лева. Предлага се средствата да се разпределят към програми, които ще задържат безработицата през най-тежките зимни месеци. Такива схеми са "От социални помощи към заетост", "Асистенти на хора с увреждания" и "Старт в кариерата".

Междевременно от социалното министерство заявиха, че от Оперативна програма "Човешки ресурси" могат да се осигурят допълнително средства за субсидирана заетост. Парите са от спестени разходи.

Забавени обществени поръчки и тяхното обжалване и възлагане на процедури по дейности са основни причини средствата по схемите да не се усвояват навреме. Затова в събота комитетът за наблюдение на оперативната програма "Човешки ресурси" е одобрил новия подход за действие. Според него спестени разходи от едни схеми ще се пренасочват към други по-атрактивни, каквито са тези за квалификация и субсидиране на заетост и за лични асистенти. Целта е до края на годината да се одобрят и платят разходи за 400 милиона лева, посочи директорът на дирекция "Европейски фондове" в социалното министерство Наталия Ефремова:

Цел, която трябва да стигнем, за да не загубим пари. В момента вече разплатени имаме почти 200 милиона лева. По този начин още 200 милиона в момента не са разплатени, затова се ползват като риск, който в момента съществува, защото не са платени, но те ще бъдат разплатени до края на годината. На практика от миналата година постоянно освобождаваме средства и ги пренасочваме към работещите схеми и най-вече към тези, които могат да усвоят ресурса. Това е най-важното.

Два от мегапроектите на образователното министерство няма да се изпълнят в пълен обем от 160 милиона лева. 22 милиона от схемите за квалификация на педагогическите кадри и за ученическите и студентските практики се пренасочват, за да не бъдат изгубени. Парите отиват за целодневното обучение на деца в средищните училища.

Тези схеми се забавиха миналата година, не можаха да си проведат поръчките, не беше високо приоритетно за самото министерство и в момента действително са схемите, на които се възлагаше по план да подпомогнат изпълнението, а сега няма как това да се случи или се случва с голямо забавяне, каза Наталия Ефремова.

По публикацията работи: Цветелина Стоянова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна