Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

КНСБ настоява да бъде намален делът на електроенергията, задължително изкупувана от НЕК

Снимка: БГНЕС

КНСБ настоява да бъде намален делът на електроенергията, която задължително се изкупува от Националната електрическа компания. Сега това са 67 процента от произведения ток, който идва от възобновяемите енергийни източници, топлофикациите и двете американски централи. Вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков обясни:

Една част от това задължително изкупуване чрез промени пак в закони да се изведе на свободния пазар и фактически тези, които произвеждат скъпа енергия да се занимават сами с проблема изнасяне. За Германия примерно, доколкото разбрах, 15% от тези ВИ-та са успели да ги изкарат на свободния пазар, да се оправят сами. Т.е. държавата да няма ангажимент задължително да изкупува тази скъпа енергия.

Според Ненков, ако не може да бъде намален делът на задължителното изкупуване, има и други варианти:

Да се опитаме да предоговорим цени. Те са малки фирми, ВИ-тата, трябва да се предоговорят 1600 договора, което си е проблем. Те си имат много силни асоциации, чрез тях, ако може. Фотоволтаиците си имат и вятърните. Ако те не се съгласят да корегират цените в договорите, да им предложим да удължим срока на договорите. Примерно вместо 25 години по договора, да им се предложи 30 години да им се изкупува. Тогава те не са засегнати. А ние тая икономия така ще я разхвърляме върху цената, че да постигнем известно намаление.

Въпреки че синдикатите оценяват като положителни приетите промени в Закона за енергетиката, отново предупредиха, че ако не поскъпнат добиваните в Мини Марица Изток въглища, дружеството може да фалира.

Максималният доход, върху който могат да се осигуряват хората, да стане 2400 лева, а не както досега 2200 лева, поискаха от КНСБ. Според тях, този праг засяга около 15 хиляди души.
Повишаването на максималния осигурителен доход ще има положителни последици, коментира изпълнителният секретар на КНСБ Ася Гонева:

То ще даде нов таван на пенсиите от 840 лева.

Догодина се очаква ръст на пенсиите с около 2% и половина, прогнозира Гонева:

То не стига, но прави просто 110 милиона допълнителен разход, при това без ДДС и пощенска такса.

Търсят се и 60 милиона лева, обясниха от КНСБ.

Говорим за едно коледно плащане  в края на октомври, първата половина на ноември за най-бедните пенсионери - между 700 000 и 800 000 човека най-високата сумичка ще се опитаме да дадем на хората с най-ниски пенсии до 200 лева включително.

Синдикатите искат също обезщетението за безработица да се увеличи до 9 лв. на ден, а не както е до сега 7.20 лв. По изчисления на КНСБ това би струвало на бюджета 35 милиона лева допълнителен разход.

 

По публикацията работи: Велина Сашева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна